Мецтлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мецтлі

Мецтлі (Metztli) — бог Місяця, ночі, селян в ацтекській міфології. В деяких міфах ототожнюється з богинями Йoаультекетль (Володарка ночі) і Койольшаукі і бога Текціцекатлєм. Є припущення, що самоназва ацтеків — мешіки походить від імені цього божества.

Опис[ред. | ред. код]

Зображувався молодиком або молодицею (рідше). У книгах та стінних розписах ацтеків символічно зображувався чорним диском або посудом з водою, на якому був обрис кролика. Кролик на диску — алегорія, що позначає Місяць-Мецтлі.

Міфи[ред. | ред. код]

Наділявся значною силою, трохи меньшою за Сонце. Спочатку був рівнозначний блиском за Сонце, тоді один з богів жбурнув на Мецтлі кроля, завдяки чому яскравість Місяця зменшилася.

Виступав у двох іпостасях: одна — робить добрі справи, захисниця врожаю та покровителька розвитку взагалі, а друга — носителька вогкості, холоду і отруйних випарів, а також духів, таємничих обрисів у тьмяних сутінках ночі та її гнітючої тиші.

У низці міфів є жіночого роду. Мецтлі (Місяць) призвела Науатля (божества шкірних хвороб) для принесення в жертву, його кинули на похоронне багаття, у полум'ї якого він і згорів. Мецтлі також кинувся у полум'я, і з його (її) смертю над горизонтом зійшло сонце. Вважається, що в цьому міфі йдеться про кінець зоряної ночі й відповідно — про «смерть» Місяця в годину зорі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Galindo Trejo, Jesús (1994). Arqueoastronomía en la américa antigua. México: Equipo Sirius, S.A. ISBN 84-86639-66-2.