Микола-Лев Соломерецький

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Микола-Лев Соломирецький
Народився невідомо
Велике князівство Литовське, Річ Посполита
Помер 1626
Велике князівство Литовське, Річ Посполита
Країна Royal Banner of Stanisław II of Poland.svg Річ Посполита
Національність білорус
Титул князь
Посада каштелян Смоленський
Термін 1623—1626 роки
Попередник Януш Мелешко
Наступник Бальтазар Стравінський
Конфесія православ'я
Рід Соломирецькі
Батько Богдан Соломирецький
Мати Єва Корсак
У шлюбі з Регіна (Раїна) Гойська
Діти Helena Sołomereckad і Daniela Sołomereckad
Герб

Микола-Лев Соломирецький (*д/н —1626) — державний діяч Речі Посполитої, князь, підкоморій пінський, каштелян смоленський.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду магнатів Соломирецьких гербу Равич. Старший син Богдана Соломирецького, старости кричевського, та Єви Корсак. Народився десь між 1584 та 1586 роками. З 1597 року виховувався разом з братом Богданом під орудою Лаврентія Зізанія, згодом Мелетія Смотрицького.

У 1602 році після смерті батька успадкував родинні маєтності (зокрема Дубровицьку область, міста Гощу і Висоцьк) та титул князя. У 1608 році стає підкоморієм Пінським. Брав участь у війні проти Московського царства в 1609-1611 роках, звитяжив під час облоги Смоленька.

У 1613 році обирається делегатом від шляхти Пінського повіту до сейму в Варшаві. Того ж року жорстко придушив повстання селян й міщан міста Висоцьку. Після цього подав скаргу до Володимирського ґродського суду на дії козацьких полків Топежина, Шульжина, Старинського, які зупинилися у його володіннях на два тижні і «…називая себя полковниками королевской служби, они разорили маетности местечка Висоцк, Дубровици, села до них надлежаще, сплюндрували и внивеч их обернули заїхавши на имения в количестве 5 тисч человек…».

1616 року стає депутатом Трибуналу Великого князівства Литовського від шляхти Пінського повіту. У 1623 році призначається каштеляном Смоленським. На цій посаді залишався до самої смерті у 1626 році. Усі володіння успадкував молодший брат Богдан.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Регіна (Раїна) Гойська

Діти:

  • Доміцела (д/н — 1659), дружина князя Миколая Четвертинського
  • Ганна Евграція, дружина Генріка Кашовського, віленський каштелян

Джерела[ред. | ред. код]

  • Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Spisy, tom IV: Ziemia smoleńska i województwo smoleńskie. XIV-XVIII wiek, pod redakcją Andrzeja Rachuby, Warszawa 2003, s. 88, 394.