Раїна Соломерецька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Регіна Соломирецька)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Раїна Соломерецька (Гостська)
POL COA Kierdeja.svg
Народилася невідомо
Померла 1645(1645)
Висоцьк
Країна Royal Banner of Stanisław II of Poland.svg Річ Посполита
Національність русини
Діяльність фундаторство
Титул княгиня
Конфесія православ'я
Рід Гостські
Батько Гаврило Гостський
У шлюбі з Микола-Лев Соломерецький
Діти 3 доньки

Раїна (Регіна) Соломерецька з Гостських (? — 1645) — представниця українського шляхетського роду Гостських гербу Кирдій, відома меценатка, фундаторка, поборниця православ'я.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з роду Гостських гербу Кирдій. Донька Гаврила Романовича Гостського, київського каштеляна. Здобула гарну домашню освіту. Замолоду вийшла заміж за князя Миколу-Лева Соломирецького. Мала в шлюбі дві доньки.

Після смерті брата Романа Гавриловича Гостського, отримала у спадок місто Гощу, яке стала місцем її постійного перебування. Заснувала в Гощі для протидії католикам та социніанам православний монастир Св. Михайла з вищою школою (переведену з Вінниці), «абы еретические науки над православною религиею больш не триумфовали». Згодом стала зватися Гощинською академією. Княгиня зріклася права патронату над монастирем, викреслила його з-під управління Луцько-Острозьких владик, які могли перейти в унію, і віддала в підпорядковання Митрополитові Петрові Могилі і собору Київського Братського монастиря. В 1639 році в м. Гощі за ініціативи Регіни Соломирецької було відкрито кілька православних елементарних шкіл і було закрито социніанську. Першими ректорами в Гощі 1639 року були ігумен Ігнатій Оксенович-Старушевич, Інокентій Ґізель.

Також підтримувала Пинське братство. Відомо, що у 1640 року пожертвувала «на братство Богоявления при церкви Св. Духа один пляц с домом подле церкви Воскресенской, а другой дом и пляц, заселённый мещанами, за монастырём Пречистой, которые прежде имели быть отданы монастырю Варваринскому».

Померла в кінці 1645 року. Залишила частину великого спадку для монастиря св. Михаїла та академії в Гощі.

Родина[ред. | ред. код]

Чоловік — Микола-Лев Соломирецький

Діти:

  • Олена (Гелена), дружина 1) Яцека Олександра Корицінського, сандомирського хорунжого; 2) Фрацішека Кшиштофа Сапіги, стольника великого литовського
  • Доміцела (д/н — 1659), дружина князя Миколая Четвертинського
  • Евґрація, дружина Генрика Кашовського, віленського каштеляна

Джерела[ред. | ред. код]