Моргенштерн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Моргенштерн (посередині). Ілюстрація з «Підручника військового мистецтва», Лейпциг, 1890
Magog.PNG

Мо́ргенште́рн, мо́рґенште́рн (нім. Morgenstern, англ. morning star, буквально — «ранкова зірка», «зоряниця», «Венера») — різновид холодної зброї, складений зі залізної кулі, спорядженої шипами і насадженої на держак.

Застосовування[ред.ред. код]

Моргенштерн використовувався як навершя палиць або замість гирі обушків. Таке навершя сильно збільшувало вагу зброї — сам моргенштерн важив більше 1,2 кг, його розміри і шипи сильно діяли на бойовий дух противника, лякаючи його своїм виглядом. Хоча використання кулі з шипами збільшувало тяжкість поранень, наносимих противнику, це сильно ускладнювало носіння зброї, до того ж шипи заважали точному попаданню, чіпляючись за близькі предмети і часто застрягали в щитах або обладунках.

Моргенштерном також звалася шипаста дубина або булава з колючкуватим навершям, описаним вище. Така зброя була на озброєнні швейцарської піхоти до середини XV століття[1]. Завдяки простоті виготовлення, моргенштерни були популярні в період селянських воєн у Німеччині. Крім піхотного моргенштерна існував також кавалерійський, на укороченій рукояті. Деякі кавалерійські моргеншерни були поєднані з ручними пищалями[2].

В Англії XVI ст. існувала схожа зброя, яка звалася «кропилом» (holy water sprinkler), що отримала назву за схожість з католицьким кропилом. Один зразок подібної зброї знаходиться у Королівській Збройовій палаті у Лондоні. Він являє собою повністю сталеву кулю з шістьма ребрами, які утворюють три шипи. Нагадує булаву, але має хрестоподібні шипи, які розширюються зверху. Держак підсилено чотирма металевими язичками, загальна довжина зброї 189 см[3].

Кро́пач (чеськ. kropáč, букв. «кропило») — аналогічна чеська середньовічна зброя. Широко уживалася гуситами. Отримала назву за схожість з католицьким кропилом[4].

Інше[ред.ред. код]

Ланцюговий моргенштерн (нім. Kettenmorgenstern) — німецька назва шипчастого обушка. У ньому шипаста куля з'єднувалася з руків'ям за допомогою ланцюга. У перекладах на українську доцільніше перекладати Kettenmorgenstern як «шипчастий обушок».

Го́дентаг (нід. Goedendag) — середньовічна фламандська зброя колючої та роздроблюючої дії, у сучасних джерелах часто помилково описується як моргенштерн[5].

Моргенштерн в масовій культурі[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Чарлз Оман. Швейцарцы. 1315 — 1515 гг. От сражения при Моргартене до сражения при Мариньяно. // Военное искусство в Средние века.
  2. Demmin, с. 422
  3. Англійська Вікіпедія
  4. Чеська Вікіпедія
  5. Англійська Вікіпедія


Література[ред.ред. код]