Моргенштерн (зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Моргенштерн
Зображення
Дата створення / заснування 11 століття
Названо на честь Люцифер
Країна походження  Фландрія
CMNS: Моргенштерн у Вікісховищі
Моргенштерн (посередині). Ілюстрація з «Підручника військового мистецтва», Лейпциг, 1890
Магог з ланцюговим моргенштерном

Моргенште́рн (нім. Morgenstern, англ. morning star, буквально — «ранкова зірка», «Венера») — різновид холодної зброї, складений із залізної кулі, спорядженої шипами і насадженої на держак.

Застосовування[ред. | ред. код]

Моргенштерн використовувався як навершя палиць або замість гирі обушків. Таке навершя сильно збільшувало вагу зброї — сам моргенштерн важив більше 1,2 кг, його розміри і шипи сильно діяли на бойовий дух противника, лякаючи його своїм виглядом. Хоча використання кулі з шипами збільшувало тяжкість поранень, завдаваних противнику, це сильно ускладнювало носіння зброї, до того ж шипи заважали точному влученню, чіпляючись за близькі предмети і часто застрягали в щитах або обладунках.

Моргенштерном також звався шипастий дрюк або булава з колючкуватим навершям, описаним вище. Така зброя була на озброєнні швейцарської піхоти до середини XV століття[1]. Завдяки простоті виготовлення, моргенштерни були популярні в період селянських воєн у Німеччині. Крім піхотного моргенштерна, існував також кавалерійський, на укороченій рукояті. Деякі кавалерійські моргеншерни були поєднані з ручними пищалями — їхнім держаком слугував ствол рушниці[2].

В Англії XVI ст. існувала схожа зброя — так зване «кропило» (holy water sprinkler), що отримала назву за схожість з католицьким кропилом. Один зразок подібної зброї знаходиться у Королівській Збройовій палаті у Лондоні. Він являє собою повністю сталеву кулю з шістьма ребрами, які утворюють три шипи. Нагадує булаву, але має хрестоподібні шипи, які розширюються зверху. Держак підсилено чотирма металевими язичками, загальна довжина зброї 189 см[3].

Інше[ред. | ред. код]

  • Кро́пач (чеськ. kropáč, букв. — «кропило») — аналогічна чеська середньовічна зброя. Широко використовувалася гуситами. Отримала назву за схожість з католицьким кропилом.
  • Ланцюговий моргенштерн (нім. Kettenmorgenstern) — німецька назва шипчастого обушка. У ньому шипаста куля з'єднувалася з руків'ям за допомогою ланцюга. У перекладах на українську доцільніше перекладати Kettenmorgenstern як «шипчастий обушок».
  • Годентаг (нід. goedendag) — середньовічна фламандська зброя колючої та роздроблюючої дії, у сучасних джерелах часто помилково описується як моргенштерн.

Моргенштерн в масовій культурі[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чарлз Оман. Швейцарцы. 1315 — 1515 гг. От сражения при Моргартене до сражения при Мариньяно. // Военное искусство в Средние века. (рос.)
  2. Demmin, с. 422.
  3. Norman, A.V.B.; Wilson, G.M. (1982). Treasures from the Tower of London. London: Lund Humphries. с. 69. ISBN 0-946009-01-5. 


Література[ред. | ред. код]