Перейти до вмісту

Муавія бен Худадж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Муавія бен Худадж
معاوية بن خديج
Народивсяневідомо
Аравійський півострів Редагувати інформацію у Вікіданих
Померпісля 670
Єгипет Редагувати інформацію у Вікіданих
ПідданствоОмеядський халіфат
Діяльністьвоєначальник, Валі Редагувати інформацію у Вікіданих
Знання моварабська Редагувати інформацію у Вікіданих
УчасникБитва при Ярмуці, Мусульманське завоювання Єгипту і Арабське завоювання Північної Африки Редагувати інформацію у Вікіданих
Посадавалі Іфрикії
Термін666—670 роки
Попередникзасновано
НаступникУкба ібн Нафі аль-Фіхрі
Конфесіяіслам Редагувати інформацію у Вікіданих
РодичіAbdallah ibn Abd al-Rahman ibn Mu'awiyah ibn Hudayj al-Tujibid і Muhammad ibn Abd al-Rahman ibn Mu'awiyah ibn Hudayj al-Tujibid Редагувати інформацію у Вікіданих

Муавія бен Худадж (Худайд) (д/н — після 670) — державний та військовий діяч Омеядського халіфату.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з держави Кінда в центральній частині Аравійського півострова. З 630 року долучився до мусульман. В подальшому брав участь у походах з підкорення Сирії. Відзначився у битві при Ярмуці 636 року, після якої араби зайняли цю візантійськупровінцію. В подальшому був учасником підкорення Персії, звижятив убитвах при Кадісії 636 року та Джалулі 637 року.

У 654 роціочолив війська, з яким дійшов до гір Кайраван. Після цього діяв в бізацені, де протягом 655 року сплюндрував значну частину цієї провінції. У 658 році брав участь у поході Амр ібн аль Аса проти Мухаммеда ібн Абу Бакра, валі Єгипту, якийбув причетним до вбивства халіфа Османа. Муавія бен Худадж особисто вбив Мухаммеда ібн Абу Бакра.

У 660—661 роках здійснив новий похід до Бізацени. У 660—663 роках виступив проти берберських племен. У 665 році здійснив третій похід проти візантійців. Він розбив візантійський десант в області Малого Сирту, а потім атакував фортецю Джалулу, чим відкрив шлях до внутрішніх областей Африканського екзархату.

У 666 році призначено першим валі (намісником) Іфрикії. Того ж року здійснив напад на Сицилію, сплюндрувавши південне узбережжя. У 669 роціпризначено валі Барки. У 670 році здійснив новий похід до Візантійської Африки. Помер між 672 та 678 роками.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • A. I. Akram, The Muslim conquest of Egypt and North Africa, Lahore (Pakistan), Ferozsons, 1977.
  • J. M. Abun-Nasr, A history of the Maghrib in the Islamic period, Cambridge, Cambridge University Press, 1987.
  • Walter Emil Kaegi, Muslim Expansion and Byzantine Collapse in North Africa, Cambridge University Press, 2010.