Валі (посада)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Валі — посада в адміністрації ісламських країн, відповідна посаді намісника провінції або іншої адміністративної одиниці, на які ділиться країна.

Посада відома з VII століття, з самого початку складання ісламського державного апарату. Валі були намісниками халіфів у завойованих землях і ними безпосередньо призначалися. Згодом, у міру ослаблення центральної влади, валі отримали значну автономію та деякі з них стали родоначальниками незалежних мусульманських династій.

У Пізніше Середньовіччя та Ранній новий час валі називалися намісники (губернатори) провінцій Оттоманської імперії, а самі провінції отримали назву вілаєтів. В Єгипті Мухаммед Алі і його спадкоємці, до того як прийняти титул хедив, використовували в 18051866 титул валі.

Останнім часом термін валі як назва посади керуючого провінцією використовується в ряді ісламських країн, у тому числі в Афганістані, Алжирі, Марокко, Омані, Тунісі, Туреччині та Туркменістані.

Література[ред. | ред. код]

  • Альтаміра-і-Кревеа Р. Історія середньовічної Іспанії. С.128 — 129. — СПб.: Видавництво «Євразія», 2003. — С.608. — ISBN 58071-0128-6
  • Іналджик Г. Османська імперія: Класична доба (1300-1600), - К.: Критика, 1998. – 287 с.