Мультипотенціаліст
Мультипотенціаліст[1] (англ. multipotentialite) — це людина, яка перебуває у постійному пошуку себе, має багато інтересів і поглиблено вивчає їх. За значенням термін близький до «ерудит» або «людина епохи Відродження».
На відміну від фахівців, які є вузькоспеціалізованими, мультипотенціалісти нестандартно мислять. Проте співпраця обох типів є досить ефективною. Також людина-мультипотенціаліст дуже корисна у колективі, адже може виконувати завдання різного виду залежно від поставленої цілі.
Мультипотенціаліст має три переваги[2]:
- синтез ідей (обізнаність більше, ніж у двох галузях, зумовлює створення чогось нового на їхньому перетині)
- здатність швидко навчатися
- здатність швидко пристосовуватись до нових умов.
Перші згадки про цей термін походять з відповідних досліджень обдарованості.
У 1972 році Р.Х. Фредеріксон та ін. визначили мультипотенційну особистість як людину, яка «за наявності відповідних умов може вибрати і розвинути низку компетенцій до високого рівня»[3][4].
22 жовтня 2008 року Дуглас Ханней почав вести блог, який тривав близько восьми років. У його першому блозі йшлося про мультипотенціалізацію як про досягнення успіху в різних сферах енергетики. Потім блог був повністю скопійований на Facebook 22 вересня 2016 року, після перегляду виступу Емілії Вапнік на конференції TED про мультипотенціалізацію в жовтні 2015 року.
Хоча термін «мультипотенціал» часто використовують як синонім до понять «ерудит» або «людина епохи Відродження», ці терміни не є тотожними. Щоб бути мультипотенціалом, не обов'язково бути експертом у якійсь конкретній галузі.
Дійсно, Ісіда Джейд чітко розрізняє мультипотенційність і поліматів[5]. Мультипотенційність означає просто потенціал людини в багатьох сферах завдяки її різноманітним інтересам і спробам. З іншого боку, полімати відрізняються своєю майстерністю та досвідом у кількох сферах. У цьому сенсі мультипотенціалів можна розглядати як потенційних поліматів.
Інші терміни, що використовуються для позначення мультипотенціалів, - «сканери», «слешери», «універсали», «мультипасіонарії», «RP2», «мультиподи» та ін.[6]
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 18 листопада 2017. Процитовано 17 листопада 2017.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Wapnick, Emilie, Why some of us don't have one true calling (англ.), архів оригіналу за 9 березня 2017, процитовано 17 листопада 2017
- ↑ Bechtold, Patty. Creative Blocks or Multipotentiality?. Living Deep Studio. Процитовано 27 липня 2016.
- ↑ Recognizing and assisting multipotential youth. Процитовано 27 липня 2016.
- ↑ Isn't Polymath and Multipotentiality the Same Thing?. IsisJade. Архів оригіналу за 17 серпня 2016. Процитовано 27 липня 2016.
- ↑ Terminology. Puttylike. Процитовано 27 лютого 2016.
Ця стаття має кілька недоліків. Будь ласка, допоможіть удосконалити її або обговоріть ці проблеми на сторінці обговорення.
|
Це незавершена стаття про освіту. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття з психології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
На цю статтю не посилаються інші статті Вікіпедії. Будь ласка розставте посилання відповідно до прийнятих рекомендацій. |