Міжнародне бюро мір і ваг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Печатка Міжнародного бюро мір і ваг
Павільйон де Бретей

Міжнародне бюро мір і ваг (фр. Bureau international des poids et mesures, BIMP) — міжнародна організація з визначення еталонів, одна з трьох служб, заснованих внаслідок ухвалення 1875 року Паризької метричної конвенції, з метою затвердження й підтримки міжнародної системи одиниць.

Міжнародне бюро мір і ваг було створене 1 січня 1988 року шляхом реорганізації Міжнародного бюро часу[1], яке свого часу було створено для реалізації метричної конвенції — угоди, початково підписаної 20 травня 1875 року сімнадцятьма країнами[2]. Воно розташоване в павільйоні де Бретей у Севрі (західному передмісті Парижа), Франція і має екстериторіальний статус[3].

Міжнародне бюро мір і ваг виконує функцію підтримки однакових значень одиниць SI в усьому світі. Воно здійснює це через низку консультативних комітетів, членами яких є метрологічні лабороторії держав, членів метричної конвенції та через власні лабораторії.

Бюро виконує дослідження в галузі вимірювань, організує порівняння національних еталонів і проводить відповідні калібрування. Зокрема, Бюро проводить роботу з визначення стандартів точного часу: UTC та TAI[1].

Не рідше одного разу на 4 роки скликається генеральна конференція з мір і ваг — найвищий орган по встановленню одиниць фізичних величин. До її складу входять представники усіх держав — сторін Паризької метричної конвенції. Основним завданням генеральної конференції «обговорення і прийняття необхідних заходів для розповсюдження та вдосконалення метричної системи».[4]

Керівним органом Міжнародного бюро мір і ваг є Міжнародний комітет мір і ваг, який збирається на свої сесії, як правило, раз на рік. До його складу входять експерти країн, обраних генеральною конференцією держав — учасниць Паризької метричної конвенції. Комітет обирає зі свого складу президента і секретаря, призначає директора бюро.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б Міжнародне бюро мір і ваг // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 291. — ISBN 966-613-263-X.
  2. Brief history of the SI. BIPM. Архів оригіналу за 2013-07-12. Процитовано 2009-04-21. 
  3. Compendium of main rules and practices applicable to the BIPM. Bureau international des poids et mesures. July 2013. 
  4. а б Ю. Я. Касяненко. Міжнародне бюро мір і ваг // Юридична енциклопедія / ред. Ю. С. Шемшученко (та ін.); НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. — К. : Вид-во «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1998—2004 . — ISBN 966-7492-00-1. Т. 3