Міжнародний день біологічного різноманіття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міжнародний день біологічного різноманіття
Офіційна назва англ. International Day for Biological Diversity
Засновано 20 грудня 2000
Дата 22 травня
Логотип Міжнародного дня біологічного різноманіття 2015 року.

Міжнаро́дний день біологі́чного різномані́ття (англ. International Day for Biological Diversity, IDB) — міжнародний день, який оголосила Генеральна Асамблея ООН для залучення уваги до проблем біорізноманіття[1].

Починаючи з 2000 року відмічається 22 травня. Координатором Міжнародного року біорізноманіття призначений Секретаріат Конвенції про біологічне різноманіття.

Історія[ред. | ред. код]

Програма ООН з довкілля у 1988 році впровадила робочу групу експертів, що повинні були вирішити проблеми потреби у міжнародній конвенції з біорізноманіття. У 1989 році була організована група правових експертів для підготовки правової бази створення міжнародної конвенції. 22 травня 1992 року в Найробі на Конференції з проблем усиновлення (англ. Conference for the Adoption) було представлено фінальний текст угоди про створення Конвенції з біологічного різноманіття[2].

З червня 1992 року по червень 1993 року Конвенція назбирала 163 підписи сторін і набрала чинності 29 грудня 1993 року[2].

Міжнародний день біологічного різноманіття спочатку був призначений на дату 29 грудня, коли набрала чинності Конвенція з біологічного різноманіття. Проте така дата не дуже зручна для проведення міжнародного дня, адже на кінець грудня в багатьох державах припадають національні свята, тому в 2000 році було вирішено проводити Міжнародний день біологічного різноманіття 22 травня — дата, яка відповідає представленню Конвенції з біологічного різноманіття на Конференції з проблем усиновлення у Найробі[1].

Конвенція про біологічне різноманіття являє собою міжнародну угоду, покликану сприяти збереженню та раціональному використанню запасів біорізноманіття та його вигод на справедливій і рівноправній основі. Основною метою Конвенції є збереження біологічного різноманіття на генетичному, видовому, екосистемному рівнях.

Біологічне різноманіття Землі складається з 8,7 мільйонів біологічних видів (± 1,3 млн)[3]. З них описано 1,6 млн. Кожну годину на землі зникає 3 види живих організмів, тобто майже 30 тисяч на рік[4]. Скорочення видів тварин і рослин викликає деградацію екосистем. У результаті відбувається опустелювання земель, скорочення продуктивності земельних угідь і, врешті, погіршення умов життя. Будь-який живий організм відіграє свою роль в екосистемі і є ланкою ланцюгів живлення, які складаються в харчові мережі. Якщо одна частинка такого ланцюга випадає, під загрозою знаходиться вся екосистема.

Близько 60% екологічних систем деградує або використовується бездумно, що зумовлює втрату біологічного різноманіття і призводить до важких наслідків.

Теми Міжнародних днів біологічного різноманіття[ред. | ред. код]

Рік Тема українською Тема англійською
2002 Призначено для біологічного різноманіття лісів Dedicated to forest biodiversity
2003 Біорізноманіття та подолання бідності – проблеми сталого розвитку Biodiversity and poverty alleviation – challenges for sustainable development
2004 Біорізноманіття: продукти харчування, вода та здоров'я для всіх Biodiversity: Food, Water and Health for All
2005 Біорізноманіття: страхування життя для нашого світу, що змінюєтьсяо Biodiversity: Life Insurance for our Changing World
2006 Захистити біорізноманіття в засушливих районах Protect Biodiversity in Drylands
2007 Біорізноманіття та зміна клімату Biodiversity and Climate Change
2008 Біорізноманіття та сільське господарство Biodiversity and Agriculture
2009 Інвазивні чужорідні види Invasive Alien Species
2010 Біорізноманіття для розвитку та зменшення бідності Biodiversity, Development and poverty reduction
2011 Біорізноманіття лісів Forest Biodiversity
2012 Біорізноманіття морського середовища Marine Biodiversity
2013 Вода та біорізноманіття Water and Biodiversity
2014 Біорізноманіття островів Island Biodiversity
2015 Конвенція про біологічне різноманіття Convention on Biological Diversity
2016 Впровадження біорізноманіття: підтримуйте людей та їх життєдіяльність Mainstreaming Biodiversity: Sustaining People and their Livelihoods
2017 Біорізноманіття та сталий туризм Biodiversity and Sustainable Tourism[1]
2018 Відзначення 25 років дій щодо біорізноманіття Celebrating 25 Years of Action for Biodiversity

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б International Day for Biological Diversity - 22 May. Convention on Biological Diversity, United Nations Environment Programme. Архів оригіналу за 19 травня 2019. Процитовано 14 May 2015. 
  2. а б History of the Convention. Convention on Biological Diversity, United Nations Environment Programme. Процитовано 14 May 2015. 
  3. Біологи оцінили загальну кількість видів на Землі
  4. «Шестое вымирание», Джеймс Роллинс (рос.)[недоступне посилання з вересня 2019]

Джерела[ред. | ред. код]