Мірні рейки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

У середньовічній Європі використовувалася грошова система, названа системою «мірних рейок». дерев'яна полірована рейка з зарубками, що позначають номінал, розміщувались по всій довжині так, щоб зберегти зарубки. Половинки рейки залишалися в учасників угоди і підтверджували зобов'язання одного учасника по відношенню до іншого (як правило, зобов'язання по сплаті коштів або поставки товару). Половинка рейки, що підтверджувала зобов'язання, могла пускатися у вторинне звернення (як вексель або облігація), а друга половина рейки залишалася у боржника і служила захистом від підробки.

В Англії була поширена система казначейських мірних рейок, що випускались королем. Її ввів близько 1100 року нашої ери англійський король Генріх I і тільки в 1826 році її було скасовано. Ця система ґрунтувалася на введенні валюти дерев'яних полірованих рейок з карбами на одній зі сторін, і ці зарубки позначали номінал. Сама рейка розщеплювалися уздовж, але так, щоб можна було зберегти зарубки, і пускалася в оборот. Інша половина рейки залишалася у короля і служила доказом від підробки. На сьогоднішній день в Музеї Банку Англії зберігається така грошова одиниця, яка відповідає 25 тисячам фунтів стерлінгів.

За всю багату історію товарно-грошового обігу люди вважали грішми все, що хоч опосередковано можна було ними вважати. Король Генріх наказав розплачуватися ними для сплати державного податку, і це відразу змусило дерево вважати ціннішим, ніж ті гроші, які випускали «перші банкіри».

Посилання[ред.ред. код]


Фінанси Це незавершена стаття з фінансів.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.