Мірні рейки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

У середньовічній Європі використовувалася грошова система, названа системою «мірних рейок». дерев'яна полірована рейка з зарубками, що позначають номінал, розміщувались по всій довжині так, щоб зберегти зарубки. Половинки рейки залишалися в учасників угоди і підтверджували зобов'язання одного учасника по відношенню до іншого (як правило, зобов'язання по сплаті коштів або поставки товару). Половинка рейки, що підтверджувала зобов'язання, могла пускатися у вторинне звернення (як вексель або облігація), а друга половина рейки залишалася у боржника і служила захистом від підробки.

В Англії була поширена система казначейських мірних рейок, що випускались королем. Її ввів близько 1100 року нашої ери англійський король Генріх I і тільки в 1826 році вона була скасована. Ця система ґрунтувалася на введення валюти дерев'яних полірованих рейок з карбами на одній зі сторін, і ці зарубки позначали номінал. Сама рейка розщеплювалися уздовж, але так щоб можна було зберегти зарубки і пускалася в оборот. Інша половина рейки залишалася у короля і служила доказом від підробки. На сьогоднішній день в Музеї Банку Англії зберігається така грошова одиниця і відповідає 25 тисячам фунтів стерлінгів.

За всю багату історію товарно-грошового обігу люди вважали грішми все, що хоч опосередковано можна було ними вважати. Король Генріх наказав розплачуватися ними для сплати державного податку, що відразу змусило дерево вважати ціннішим, ніж ті гроші які випускали «перші банкіри».

Посилання[ред.ред. код]


Фінанси Це незавершена стаття з фінансів.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.