Король

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Коро́ль (лат. rex, фр. roi, англ. king, нім. König) — титул монарха, зазвичай спадковий, голова королівства. Відповідає східнослов'янському титулу князь/княжна, Великий князь/Велика княжна, східним «хан», «султан», «шах», арабському «малік», «мелех».

Короле́ва — жінка-правитель королівства або дружина короля.

Походження слова[ред.ред. код]

Українське «король» (як і польське król, чеське král, сербське кра̑љ, старослов'янське КРАЛЬ) походить від праслов'янського *korljь. Існують різні версії походження цього слова, найпоширеніша з них — це слово є слов'янською адаптацією імені Карла Великого (лат. Carolus Magnus), короля франків та римського кайзера (імператора), засновника династії Каролінгів. Менш ймовірні версії походження від прагерманського *karlja-, *karlaz («вільна людина») або від слов'янського «карати»[1].

Слова, які значать «король» у германських мовах (англійське king, німецьке König, шведське konung, готське *kuniggs) походять від прагерманського *kuningaz. Так за часів язичництва давні германці називали виборного сакрального і військового правителя. Зазвичай він походив із знаті, його походження вважалося божественним. Від слова *kuningaz або *kuniggs походить і слов'янське «князь»[1].

Французьке roi, румунське rege, іспанське rey походять від латинського титулу rex («король», «цар»), яким звали правителів Риму у дореспубліканський період. Це слово вважається похідним від праіндоєвропейського *h₃rḗǵs («цар», «вождь»)[2], з якого також походять індійське राजा раджа («цар», «князь», «раджа»), санскритське राजन् раджан (так само), циганське rai («чоловік», «циган-мандрівник»), ірландське («король», «цар»)[3].

Список сучасних королів[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973. 
  2. rex. 
  3. Appendix:Proto-Indo-European/h₃rḗǵs. 


Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.