Національний будинок органної і камерної музики України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Національний будинок органної і камерної музики України — заклад культури у м. Києві, Україна. Розташований в перебудованому під концертний зал приміщенні Миколаївського костьолу з лютого 1980 року. Адреса: вул. Велика Васильківська, 77.

Споруда

Споруда Миколаївського костьолу була завершена у 1909 p. за конкурсним проєктом архітектора С. В. Валовського. Розробка проєкту та будівництво здійснювались під керівництвом відомого київського архітектора В. В. Городецького. Збудований в стилізованих готичних формах з високими стрілчастими шпилями, вирізняється стрункими пропорціями, легкістю, ясністю композиційної структури.

У 1909 p. костьол було освячено, хоча споруда не була добудована. Після 1917 p . костьол закрили. У 30-ті роки використовували як складське приміщення, пізніше тут був розташований архів. Під час Другої світової війни будівля була значно зруйнована.

У грудні 1978 p. було прийнято рішення Ради Міністрів УРСР про створення у Києві Республіканського будинку органної і камерної музики Міністерства культури УРСР та переобладнання для його концертного залу приміщення колишнього Миколаївського костьолу. Водночас з реставрацією (автор проєкту О.Граужис) проводилась і часткова реконструкція (автор проєкту І.Тукалевський). Для оформлення інтер'єрів Будинку були виготовлені в Прибалтиці кольорові вітражі, на Львівській меблевій фабриці — м'які стилізовані меблі, в Киверцях Івано-Франківської області — високоякісний паркет.

Орган

Орган був сконструйований спеціально для концертного залу майстрами фірми «Rieger-Kloss» (м. Крнов, Чехословаччина) у 1979 році. Орган має 55 регістрів, що розподілені по трьох мануальних та педальній клавіатурах; 3846 труб різних розмірів (від 13 міліметрів у діаметрі до 6 метрів у довжину), виготовлених із металу та цінних порід дерева (чорного та червоного). Орган має широку темброву палітру, що дозволяє виконувати твори різних стилів та напрямків: від старовинної музики до сучасних авторів.

Творчі колективи

Творчий колектив Будинку органної та камерної музики складають ансамблі класичної музики імені Бориса Лятошинського, Тріо «Равісан», Квартет імені Миколи Лисенка, Камерний ансамбль «Київ», Камерний ансамбль «Київ-Брасс», органісти, солісти-інструменталісти та співаки. Тривалий час (1987—1997) Будинок органної і камерної музики очолював композитор Олександр Костін.

Відомі виконавці

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Національний будинок органної і камерної музики України