Національний будинок органної і камерної музики України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
St. Nicholas Cathedral, Kiev 02.jpg

Національний будинок органної і камерної музики України — заклад культури у м. Києві, Україна. Розташований в перебудованому під концертний зал приміщенні Миколаївського костьолу з лютого 1980 року. Адреса: вул. Велика Васильківська, 77.

Споруда[ред. | ред. код]

Споруда Миколаївського костьолу була завершена у 1909 p. за конкурсним проєктом архітектора С. В. Валовського. Розробка проєкту та будівництво здійснювались під керівництвом відомого київського архітектора В. В. Городецького. Збудований в стилізованих готичних формах з високими стрілчастими шпилями, вирізняється стрункими пропорціями, легкістю, ясністю композиційної структури.

У 1909 p. костьол було освячено, хоча споруда не була добудована. Після 1917 p . костьол закрили. У 30-ті роки використовували як складське приміщення, пізніше тут був розташований архів. Під час Другої світової війни будівля була значно зруйнована.

У грудні 1978 p. було прийнято рішення Ради Міністрів УРСР про створення у Києві Республіканського будинку органної і камерної музики Міністерства культури УРСР та переобладнання для його концертного залу приміщення колишнього Миколаївського костьолу. Водночас з реставрацією (автор проєкту О.Граужис) проводилась і часткова реконструкція (автор проєкту І.Тукалевський). Для оформлення інтер'єрів Будинку були виготовлені в Прибалтиці кольорові вітражі, на Львівській меблевій фабриці — м'які стилізовані меблі, в Киверцях Івано-Франківської області — високоякісний паркет.

Орган[ред. | ред. код]

Орган був сконструйований спеціально для концертного залу майстрами фірми «Rieger-Kloss» (м. Крнов, Чехословаччина) у 1979 році. Орган має 55 регістрів, що розподілені по трьох мануальних та педальній клавіатурах; 3846 труб різних розмірів (від 13 міліметрів у діаметрі до 6 метрів у довжину), виготовлених із металу та цінних порід дерева (чорного та червоного). Орган має широку темброву палітру, що дозволяє виконувати твори різних стилів та напрямків: від старовинної музики до сучасних авторів.

Творчі колективи[ред. | ред. код]

Творчий колектив Будинку органної та камерної музики складають ансамблі класичної музики імені Бориса Лятошинського, Тріо «Равісан», Квартет імені Миколи Лисенка, Камерний ансамбль «Київ», Камерний ансамбль «Київ-Брасс», органісти, солісти-інструменталісти та співаки. Тривалий час (1987—1997) Будинок органної і камерної музики очолював композитор Олександр Костін.

Відомі виконавці[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Національний будинок органної і камерної музики України