Ніса Понтійська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ніса Понтійська
Народилася бл. 150 до н.е.
Померла бл. 126 до н. е.
·вбивство?
Національність понтійка
Діяльність політикиня
Титул королева[d]
Посада регентша Каппадокії
Термін 130—126 роки до н.е.
Рід династія Мітрідатідів
Батько Фарнак I
Мати Ніса
Брати, сестри  • Мітридат V Евергет
У шлюбі з Аріарат V Філопатор
Діти 3 сина і 3 доньки

Ніса Понтійська (*Νύσ(σ)α, бл. 150 до н.е. — бл. 126 до н. е.) — регентша Каппадокії у 130126 роках до н. е. Відома також як Лаодіка.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з династії Мітрідатідів. Донька Фарнака I, царя Понту, та Ніси. Народилася приблизно наприкінці 150-х років до н. е. Можливо, спочатку отримала ім'я Лаодіка, але після ранньої смерті матері, змінила його на Нісу. Здобула гарну освіту.

160 року до н. е. вийшла заміж за Аріарата V, царя Каппадокії. Стала провідником Понту в Каппадокії. Водночас разом з чоловіком надавала значну грошову допомогу Афінам, за що отримала визнання ареопагу останнього.

У 130 році до н. е. брала участь у змові проти свого чоловіка, внаслідок чого той загинув. Невдовзі сама отруїла двох синів (або дозволила зробити це агентам брата Мітрідата V, царя Понту), зробивши єдиним царем Капподокії сина Аріарата VI. Сама стала регентшею.

Правління Ніси поступово викликало невдоволення через розпусний спосіб життя, значні витрати й засилля понтійців. Ймовірно, близько 126 року до н. е. її було отруєно або якимось іншим чином відсторонено. Влада перейшла до Аріарата VI.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Cartledge, P. Garnsey, P., E.S. Gruen, E.S., Hellenistic constructs: essays in culture, history and historiography (Hellenistic Culture and Society), University of California Press, 1997; ISBN 978-0520206762
  • Day, j., An economic history of Athens under Roman domination, Literary Licensing, LLC, 2011; ISBN 978-1258131043