Обговорення:Вісімковий Шлях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вітаю @Дядько Ігор:!

Щось не склалось з перекладом, ось англійський варіант (https://buddhaweekly.com/the-noble-eightfold-path/)

 • Right Understanding
 • Right Intent
 • Right Speech
 • Right Action
 • Right Livelihood
 • Right Effort
 • Right Mindfulness
 • Right Concentration

Ось тут ще й з санскритом https://www.buddhanet.net/e-learning/8foldpath.htm

Що скажете?

З повагою -Всевидяче Око (обговорення) 20:29, 15 травня 2018 (UTC)

Конкретніше, будь-ласка. Що не склалося? Хтось розбив 8 складових на категорії на зразок мудрості? Можливо, невідомо хто. Просте перерахування, навіть із тим, як воно пишеться різними мовами, має невелику цінність. Тобто, стаття стаб. Можливо, і в сутрах стаб. Особисто щодо мене, то вже перший пункт викликає складність. Бо віра в інкарнацію без душі надто складне і містичне твердження. Знову ж, дукка. У нас теж є. Але у нас це початок процесу мислення. Не потребує загашування. --Дядько Ігор (обговорення) 04:05, 16 травня 2018 (UTC)


Якщо взяти "механічний переклад", уже не збігаються перекладенні поняття:
 • Правильне розуміння
 • Правий намір
 • Правильна мова
 • Правильна дія
 • Прямі засоби до існування
 • Правильне зусилля
 • Правильне мислення
 • Правильна концентрація

Щодо поділу на групи, це не принципово.

Мислення та Усвідомлення різні, як світло від сонця і світло від ліхтарика)

Бачення це гілки Розуміння.

Іншими словами, Бачення тут не має, як і Усвідомлення. Що скажете?

З повагою -Всевидяче Око (обговорення) 07:57, 16 травня 2018 (UTC)

Як на мене розуміння у першому пункті недостатньо. Розуміння надто абстрактне. Потрібен елемент віри, якого в розумінні нема. Моє улюблене слово тут було б погляди. Бачення теж може бути. Бачення ніколи не вживається як синонім слова зір. Моє бачення проблеми включає як розуміння, так і переконання.
Правильні засоби до існування - так, може, й краще. Тут необхідне пояснення. Мається на увазі жебрати, а не працювати, так? Але й правильний спосіб життя теж неточно передає ту ж ідею.
Mindfulness - складно. Я таких слів не розумію. Правильне мислення — абсолютно непереконливо. Правильне мислення можна трактувати як логічне мислення, без помилок, але мова, мабуть, не про це. Тут без пояснення не обійтись. Дивимось у англійців.
А що ж таке правильне mindfulness?

Тут чернець розмірковує (усвідомлює, сприймає) про тіло як про тіло, без сумніву (з твердим наміром?), свідомий (?) і повний розуму (?), відсторонившить від світських бажань і смутку;
він розмірковує (усвідомлює, сприймає) про почуття як про почуття;
він розмірковує (усвідомлює, сприймає) про ментальні стани (що це в біса таке?) як про ментальні стани;
він розмірковує (усвідомлює, сприймає) про ментальні об'єкти (понятття?) як про ментальні об'єкти, без сумніву (з твердим наміром?), свідомий (?) і повний розуму (?), відсторонившить від світських бажань і смутку;

Це називається правильне mindfulness.

У нашій статті написано усвідомленість — абсолютно неясно, що це таке. Краще, ніж мислення, щодо якого ясно, але неправильно ясно.

У французів vision juste ou compréhension juste (de la réalité, des quatre nobles vérités) - правильне бачення або правильне розуміння (реальності, чотирьох шляжетних істин) - теж туманно, особливо щодо чотирьох шляхетних істин, які вже повинні були бути в першому пункті. --Дядько Ігор (обговорення) 04:31, 17 травня 2018 (UTC)


Вітаю! Отже, Ви пропонуєте залишити "як є" зараз у статті? З повагою -Всевидяче Око (обговорення) 11:43, 17 травня 2018 (UTC)
Воно мене не обурює, але, звісно, мало що зрозуміло. Просто ще один список. Індійці любили складати списки. А в наш час, схоже, всі люблять. Як на мене, треба пояснити, що означає кожен із кроків на Шляху. Але чи буде це інтерпретацією? --Дядько Ігор (обговорення) 05:05, 18 травня 2018 (UTC)
Вітаю! Все ж таки перший пункт - Бачення, якось зовсім погано( Щодо пояснювання- згода, хоч це і хороша б була справа, але це буде інтерпретацією нашого сприйняття,- більше того, для сприйняття цього "списку" люди тратять роки духовної практики, а ми о це все "бабах", і словами намалюємо). Тому пропоную пункт Перший зробити Розуміння? З повагою -Всевидяче Око (обговорення) 21:51, 18 травня 2018 (UTC)