Обговорення:Клітковина
До складу клітковини входить целюлоза, але це не однакові терміни[джерело?]. Целюлоза - хімічна речовина, а клітковина - сукупність речовин рослинного походження, що є частиною раціону людини.
- Авторський колектив
- А. П. Лебеда, кандидат сільськогосподарських наук (керівник авторського колективу, упорядник)
- Н. І. Джуренко, кандидат біологічних наук
- О. П. Ісайкіна, кандидат біологічних наук
- В. В. Кривенко, кандидат медичних наук
- Н. М. Макарчук, кандидат медичних наук
- В. Д. Осетров, кандидат біологічних наук
- В. Г. Собко, кандидат біологічних наук
- О. Є. Талдикін, кандидат біологічних наук
- І. І. Фалтус, кандидат біологічних наук
- За редакцією академіка АН УРСР А. М. Гродзінського
в книзі
Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/ Від. ред. А. М. Гродзінський.- К.: Голов. ред. УРЕ, 1991. — 544 с. — ISBN 5-88500-006-9
каже так:
Клітковина, або целюлоза,— полівуглевод, головний компонент клітинних оболонок. Ба- вовняна вата, серцевина стебел соняшнику і бузини — практично на 70—80 % чиста кліт- ковина. Кожна молекула клітковини склада- ється не менше як з 30 000 молекул глюкози, розміщених в одну лінію. В організмі людини клітковина не засвоюється, проте значення її в харчуванні велике — вона посилює пери- стальтику. Клітковина утворює ніби пухку структуру перетравлюваної маси в шлунку і кишечнику, полегшуючи доступ ферментів до всіх часточок їжі. Клітковина є в будь-якій рослинній масі, особливо в овочах, кукурудзі молочної стиглості, чорному хлібі.
- Сам маю вищу освіту за біологічним фахом, і не згоден з цим визначенням, адже целюлоза - це хімічна сполука, полімер, а клітковина - збірне поняття. Вона містить не тільки целюлозу (хоча целюлоза там є основним компонентом). Ваша цитата теж не дуже вдала, бо ніхто не споживає у їжу стебла соняшника чи бавовняну вату та стебла бузини. Але відкочую до вашого варіанту, кому потрібно - знайдуть правду --Yozh 06:34, 13 вересня 2011 (UTC)
- не вважаю, що в моїй редакції було написано все вірно. Сумніви якраз з"явились наприкінці моїх редагувань. Підсилило мої сумніви ще й ваш відкіт(перший). Сам пригадую поняття «сира клітковина», яка не є лише «целюлозою». Але збивало з пантелику написане в Енциклопедичному довіднику Гродзінського. Саме по цій причині і виклав в обговоренні статті цитату з довідника, - так як я потребував саме контраргументи, щоб самому розібратись, а не відкіт(другий).
- Так, дуже насторожує в тій цитаті те, що автори вказують на вміст чистої клітковини 80% в стеблі соняшника (суцільна "вата"), і, одночасно, на високий вміст клітковини в «кукурудзі молочної стиглості» (зернах качана?) чи !овочах (в коренебульбоплодах клітковини, по-ідеї, має бути дуже мало). Повертаю до написаного вами. Ви маєте рацію. --Alfashturm 08:26, 13 вересня 2011 (UTC)
- Я сам не великий фахівець у цій галузі, можливо статтю слід перейменувати на "харчові волокна". Але целюлоза, все ж таки це трохи інше. --Yozh 10:27, 13 вересня 2011 (UTC)
- та, складно все Целюлоза і лігнін в папері, деревині чи серцевині стовбура соняшника - полісахариди, проте «волокна нехарчові» (чи харчові?), а целюлоза і лігнін, але в оболонках зерен кукурудзи - вже «волокна харчові». Потім, незнаю, чи пектини, лігнін, гуарова камедь, ?інулін, слизи, целюлоза, геміцелюлоза - є вичерпним переліком, і чи все є волокнами... А як подумаю, що в стеблі соняшника багато клітковини, і так само багато її є в моркві(в корені->пектин) чи картоплі(бульбах) - стає не до сміху. --Alfashturm 14:57, 13 вересня 2011 (UTC)
- Я сам не великий фахівець у цій галузі, можливо статтю слід перейменувати на "харчові волокна". Але целюлоза, все ж таки це трохи інше. --Yozh 10:27, 13 вересня 2011 (UTC)