Опромінення харчових продуктів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Логотип Радура, який використовується як попередження про те, що продукти харчування зазнали впливу іонізуючого опромінювання.

Опромі́нення харчови́х проду́ктів — процес, при якому продукти піддаються впливу іонізуючого опромінювання[1] з метою знищення мікроорганізмів, бактерій, вірусів або комах, які можуть бути присутніми в їжі.

Опромінення також застосовують для сповільнення проростання, затримку дозрівання, збільшення кількості одержуваного соку і поліпшення процесу регідратації. Опромінені продукти не стають радіоактивними, але в деяких випадках можуть відбуватися незначні хімічні зміни.

Дозволи на опромінення харчових продуктів[ред. | ред. код]

Використовуючи випромінювання у відносно низьких дозах, можна стерилізувати (тобто зробити нездатними до розмноження) комах-шкідників. Внаслідок цього Міністерство сільського господарства США схвалило використання низькорівневого випромінювання як альтернативного засобу для боротьби зі шкідниками фруктів і овочів, в яких можуть заводитися різні комахи-шкідники (дрозофіли, довгоносики та ін.). Крім цього Управління по контролю якості продуктів і ліків США (FDA) дало дозвіл і на обробку котлет для гамбургерів, щоб усунути залишковий ризик забруднення небезпечною кишковою паличкою. Продовольча і сільськогосподарська організація ООН дозволила державам-членам включити технологію опромінення в національні фітосанітарні програми. Генеральна асамблея Міжнародного Агентства з Атомної Енергії (МАГАТЕ) сприяла більш широкому використанню технології опромінення.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. anon., Food Irradiation — A technique for preserving and improving the safety of food, WHO, Geneva, 1991