Організація українських скаутів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Організація Українських Скаутів
(ОУС)
Дата заснування 2000 (рік реєстрації — 2003)
Тип громадська організація
Голова Олександр Мацієвський, Президент
Марина Монтегю, Генеральний комісар
Члени 650 скаутів Організації з них 200 нескаутів-членів Організації Українських Скаутів (ОУС)
Положення неприбуткова
Офіційний сайт skauty.org.ua

Організація українських скаутів — дитячо-юнацька скаутська організація, зареєстрована як Львівська обласна громадська організація у 2003 році.

Історія[ред. | ред. код]

Організація українських скаутів була заснована у 2000 році, офіційно зареєстрована у 2003 році, як Львівська обласна організація. Найбільший осередок ОУС знаходиться у Львові — близько 150 осіб, є окремі групи у Львівській області та осередки за межами області [1]. Президентом ОУС є Олександр Мацієвський. Після декількох невдалих спроб вступити до Світової федерації незалежного скаутства WFIS [2] у квітні 2009 року ОУС була прийнята повноправних членів Ордену Всесвітніх Скаутів OWS[3] [4]

Літопис[ред. | ред. код]

 • 14 вересня 2000 року з'явилася така перша Організація — Скаутський Клуб Савіо (СКС), 15 грудня цього ж року Перша Скаутська Присяга, тоді методика майже ще не опрацьована. Тоді це відбувалося на революційній хвилі відкидання пластових традицій, незнаючи при цьому, що багато з цього є справді скаутським. З 2001 року почалося опрацювання методики Католицького Скаутства Європи FSE в Україні. В лютому 2001 року відбулася зустріч керівників СКС зі скаутами КСЄ- FSE в місті Червонограді.

Улітку скаути з СКС узяли участь у літньому таборі FSE під Червоноградом, почалися активні переговори про злиття СКС з КСЄ. Це стало на заваді через багато причин та факторів.
1. КСЄ Організація конфесійна. Дружини КСЄ суто римо-католицькі або суто греко-католицькі. СКС (цього ми дотримуватися надалі) Організація позаконфесійна, в Дружину можуть входити діти будь- яких конфесій, при тому можуть створюватися Дружини суто римо- католицькі чи суто греко-католицькі, а також суто православні чи суто протестантські, але лише при церквах, в школах створюються лише позаконфесійні Дружини. У вересні 2001 року патрулів стає 2.
У жовтні цього ж року скаути СКС беруть участь у вишколі скаутів КСЄ України в Червонограді. Але ці дві Організації чомусь почали віддалятися, остання їхня зустріч відбулася на Першому Архидієцезіальному Дні Молоді 31 травня 2002 року. Скаути ОУС завдячують Червоноградським скаутам КСЄ- FSE. Організація нарешті почала опрацьовувати методику, вчилася скаутингу в червоноградців, у Львові почалось оживлення і зацікавлення скаутською ідеєю, хоча це маленьке краплинне зацікавлення до сих пір, але все ж зацікавлення.

 • У 2001 році постає Перша Дружина Львівська «Звірі». На початку 2002 року скаути СКС знайомляться з Мангупом, Скаутською Організацією з міста Києва, відтоді до сих пір. Навесні 2002 року львівські скаути беруть участь у Школі патрульних лідерів СПОК в Пущі Водиці, що під Києвом.
 • У 2002 році, червень. Проводиться вперше табір «Карпатські Вогні», який став традиційним.
 • З 25 по 28 серпня Проща до Унева, в якій вперше взяли участь львівські скаути УСО. Восени 2002 року СКС почало носити ім"я Українська Скаутська Організація, почалося створення інших загонів. Саме з 2002 року почалася тісна співпраця з львівськими школами, скаутство почало з"являтися в школах. Цього року й надалі опрацьовується методика УСО. Спроба створення 3-ї Дружини Львівської «Скіфи». У 2002 році скаути УСО (згодом з липня 2003 ОУС) вперше взяли участь в Акції «Вифлеємське Світло Миру».
Скаут з 3 Скаутської Дружини Львівської ОУС СКІФИ на мандрівці.2002 рік

У 2002 році скаути УСО вперше беруть участь в Архидієцезіальному Дні Молоді (це був перший такий День Молоді) 2 половина 2002 рік- 1 половина 2003 року це проблемний для Організації і львівських скаутів зокрема, період. В вересні 2002 року з'являється офіційний сайт Організації, який фактично стає джерелом інформації про Організацію Визначною подією в житті львівських скаутів Організації стали участь вперше в Козацьких шляхах в травні 2003 року, які досить непогано представили своє місто львівські скаути. В березні 2003 року створюється Округа «Новояворівськ» УСО, Жовква та Червоноград. Львів перестає бути єдиним осередком, але саме львівські скаути спричинюються до розповсюдження скаутства в інших містах і містечках. В липні (26 липня) 2003 року реєструється Організація Українських Скаутів, і Львів посідає гідне місце серед осередків- Округ. В жовтні 2003 року на місці 1-ї Дружини Львівської «Звірі» створюється 1-ша Дружина Львівська імені Короля Данила, яка в своїй діяльності старається наслідувати традиції довоєнного львівського скаутства. Створена на базі СШ № 43 В жовтні- листопаді 2003 року створено скаутство ОУС в СШ № 6.

У 2003 році львівські скаути ОУС: Вперше взяли участь в Козацьких Шляхах 2003 року. Вдруге взяли участь у Другому Архидієцезіальному Дні Молоді Вдруге взяли участь в триденній прощі до Унева Вдруге взяли участь в Акції Вифлеємське Світло Вдруге провели Акцію Вифлеємське Світло Миру у Львові Провели дві нічних теренових гри Вже у 2004 році. Вперше відзначили День Братерської Думки чотирма заходами (Вже 22 лютого 2004 року).

 • 2004 рік постає осередок ОУС в Черкасах, який становлюється досьогодні.
 • 20-23 лютого 2004 року скаути ОУС вперше проводять Акцію «День Братерської Думки» присвячену дню народження Бейден- Пауела засновника скаутства. В березні 2004 року роблять спроби створити 100-ту Дружину Львівську «Скіфи». З 22-го по 25-те квітня 2004 року вперше проводиться Акція "Святий Юрій- Львів"янам" присвячена Святого Юрію покровителю світового скаутства. В травні 2004 року скаути ОУС знову вже вдруге вирушили Козацькими Шляхами.
 • 2004. Жовтень. Пройшов 1-й в історії ОУС Вишкіл патрульних лідерів
 • 2005 рік. Липень. Починаються переговори з WFIS відносно вступу ОУС в цю міжнародну Організацію.
 • 2005. Грудень. Акція «Вифлеємське Світло Миру» стає традиційною для Організації Українських Скаутів ОУС
 • 2006. Січень. Організація Українських Скаутів ОУС стає перспективним членом WFIS
 • 2006. 22 лютого. На день Братерської Думки у Львові відбуваться круглий стіл керівників трьох скаутських організацій: ОУС, Розвідника та Галицької Русі відносно співпраці та поширення Скаутського руху в Західній Україні. Результатом став меморандум про співпрацю.
 • 2006. 26.03.-5.04.2006 року. Спільний вишкіл патрульних лідерів ОУС та Галицької Русі.
 • 2007. Жовтень. Скаути ОУС беруть участь у Семінарі Лідерів WFIS-Europe в Празі (Чехія)
 • 2007. Грудень. До акції ОУС «Вифлеємське Світло Миру» долучається Спілка дитячих та юнацьких організацій м. Києва СПОК.
 • 2008. 5 березня. Львівські скаути ОУС вперше беруть участь в пластовій акції «Молодь пам'ятає Шухевича»
 • 2008. 25-27 липня. До скаутів ОУС у Львів приїхала 2-й голова WFIS-Europe Джулі Брайсон
 • 2008. Серпень. Відновлюється осередок в Черкасах. З'являється осередок в Коломиї (Івано-Франківська область) та Херсоні.
 • 2008. Серпень. На базі Юних Моряків, с. Свидівок під Черкасами відбувається Вишкіл попередньої скаутської підготовки ОУС для викладачів черкаських шкіл, охочих працювати за скаутською методикою. ОУС починає співпрацювати з Черкаським Міським відділом Освіти.
 • 2008. Жовтень. Участь скаутів ОУС з осередків: Львів, Коломия, Київ та Черкаси в Міжнародному Семінарі Скаутських лідерів WFIS-Europe в Римі (Італія)
  Під час семінару Європейського регіону WFIS, що проходив в Римі-Італія. Жовтень 2008)
 • 2008. Грудень. До акції ОУС «Вифлеємське Світло Миру» долучається також Черкаси, Коломия та Херсон. Тепер в Акції ОУС Вифлеємське Світло Миру приймають Львів, Коломия, Херсон, Черкаси та Київ.
 • 2009. Лютий. Вперше проводиться Мистецький вишкіл ОУС «СкаутАРТ»
 • 2009. Березень. ОУС не приймають у WFIS. Натомість 5 березня 2009 року ОУС стає повноправним членом Ордену Всесвітніх Скаутів
  Офіційна Лілейка Ордену Всесвітніх Скаутів, до якого належить Організація Українських Скаутів
 • 2009. 17-21. березня. Вперше скаути Організації Українських Скаутів ОУС бере участь в Загальнопольському Рейді ZHP Marzanna
 • 2009. 1-28 березня. Вперше Організація Українських Скаутів ОУС бере участь в Міжнародній екологічній акції «Година Землі».
 • 2009. 25.06-23.07 вперше відбулася акція «Скаутський Паспорт до Європи» і табір «Печера Рисі»
 • 2009. 27 серпня. Скаутів ОУС у Львові відвідав Асистент Головного Скаутмайстра Ордену Всесвітніх Скаутів друг Єжи Гах.
 • 2009. вересень. Вперше в Окрузі Львів ОУС проводиться акція «Пора в скаути»
 • 2009. жовтень. Дружини ОУС постають в Шаргороді. Вінницька область. З них 7 Дружина Шаргородська ім.. Святого Флоріана та 9 Дружина ім.. Яна Замойського.
 • 2009. жовтень. ОУС вперше взяла участь в JOTI В Скаутському Інтернет-Джемборі
 • 2009. листопад. 1 Дружина Львівська ім.. Короля Данила нав'язує контакт зі Спільнотою Дружин Грюнвальдських. Починає зусилля над створенням Спільноти Дружин Грюнвальдських в Україні.
 • 2009. грудень. Акція ОУС Вифлеємське Світло Миру, в якій беруть участь скаути ОУС з різних областей: Івано-Франківської, Львівської, Одеської, Вінницької, Черкаської. Також з двох партнерських організацій: СПОК з Києва та СКІФ з Дніпропетровська.

Організаційна структура[ред. | ред. код]

Округа Шаргород ОУС

Наша Організація Українських Скаутів ОУС ділиться на такі організаційні групи:

 • Осередки- Це місцеві міські або районні осередки, які складаються з менше як однієї Дружини ОУС. Осередок очолює Голова осередку
 • Округи- Це місцеві міські або районні осередки Організації Українських Скаутів ОУС, які складаються зі скаутів більше як однієї Скаутської *Дружини. Округа має Коменданта Округи, правління- Коменду та конференцію.
  Скаути ОУС покладають квіти Українським Січовим Стрільцям на 20 Річчя Незалежності України
 • Стяги- Це осередки ОУС які входять в Округу. Стяг об'єднує дві або декілька Дружин в одному середовищі (наприклад в одній школі чи в місті районного підпорядкування)
Учасники Скаутського Старту Княжий Лев 2010

* Дружини (Дружини, Громади Вовченят, Кадетські Загони)- первинні осередки ОУС , що входять в Округу самостійно або об'єднані в Стяг. Дружини складається з 2-5 скаутських патрулів. Очолює Дружину Дружиновий, заступники Дружинового- Асистенти Дружинового, відповідальний за скаутську програму- Зв'язковий. Дружинова рада- складається з Дружинового, Асистентів Дружинового, Зв'язкового, патрульних та чолових (асистентів патрульного)

 • Скаутський патруль- найменша виховна клітинка Організації Українських Скаутів, однак не є первинним осередком. До скаутського патруля входять:

Віково скаути або скаутки. Окремо скаутів або скауток. Патруль очолює патрульний (скаут віком 12-14 років) йому допомагає чоловий (заступник патрульного).
Рада Патруля до якої входять всі скаути патруля обговорює нагальні питання в патрулі.

Скаутська програма[ред. | ред. код]

Скаутський вишкіл з скелелазіння

Мета скаутингу — всебічне виховання особистості дітей, залучених до різноманітних програм Організації українських скаутів.

Найголовніша скаутська програма включає такі складові:

 • діяльність скаутського патруля;
 • щотижневі заняття скаутських дружин або патрулів;
 • здобування скаутських ступенів;
  Скаути ОУС покладають квіти Українським Січовим Стрільцям на 20 Річчя Незалежності України
 • здобування скаутських умінь і навичок;
 • здобування звань лісу;
 • зомплекс розвиваючих програм та ігор;
 • патріотичне виховання;
 • християнське виховання;
 • скаутські походи і табори, семінари, збори, конференції, співпраця з іншими скаутськими організаціями.
Вишкіл з канойкарства на таборі Печера Рисі

Патрульна система[ред. | ред. код]

Найменша та основна виховна клітина — мала група скаутів чи скауток, скаутський патруль, який є прообразом і мініатюрою самостійної держави, з повною відповідальністю за неї кожного її члена, де кожний член виконує корисну, точно окреслену функцію.

Діяльність[ред. | ред. код]

Скаутська Акція Літня[ред. | ред. код]

1 Скаутська Дружина Львівська ім. Короля Данила на таборі Річкові Бобри 2011

Метою Скаутської Акції Літньої є Оздоровлення та вишкіл скаутів організації відбувається на базі літніх скаутських таборів.

Програма більшості таборів ОУС є тематичною і щоразу скаути проникають в атмосферу: лицарського середньовіччя, казок та легенд або індіанського племені.

Щорічними є табори Організації Українських Скаутів є літній скаутський табір Карпатські Вогні, який проходить щороку, Шляхами Предків та Річкові Бобри.

День Нептуна на таборі Річкові Бобри 2011
Смуга перешкод на таборі Річкові Бобри 2011

Скаути ОУС також беруть участь у літніх скаутських таборах наших партнерів скаутів закордону.

Програмами передбачено форми активного відпочинку - водні та розвідницькі а також туристичні змагання, походи, екскурсії, квести тощо.

Табір Річкові Бобри[ред. | ред. код]

Інтеграційно-вишкільний літній скаутський табір Організації Українських Скаутів (ОУС) проводимий на Дніпрі, на Черкащині.

Смуга перешкод на таборі Річкові Бобри 2011

Мета табору:

Смуга перешкод на таборі Річкові Бобри 2011
 • Гуртування скаутів ОУС різних осередків в єдину скаутську команду- Організацію Українських Скаутів під табірництва
Смуга перешкод на таборі Річкові Бобри 2011
 • Вишкіл з Основ скаутінгу і все що з ним пов'язано
 • Військово-патріотичне виховання скаутів ОУС в польових умовах
 • Спільне співжиття на природі скаутів різних осередків ОУС
  Смуга перешкод на таборі Річкові Бобри 2011

Див табір ОУС Річкові Бобри

Скаут-АРТ — мистецький вишкіл[ред. | ред. код]

На мистецькому вишколі Скаут-АРТ 2009

Скаут-АРТ — мистецький вишкіл Організації Українських Скаутів, що проводиться щороку силами Округи Львів Організації Українських Скаутів ОУС

Ідея вишколу — навчити скаутів Організації Українських Скаутів ОУС різних навичок скаутського майстрування, мистецьких технік та прищепити любов до образотворчого мистецтва. Ідея таких вишколів існує в багатьох скаутських організаціях Світу зокрема в Спілці Дитячих та юнацьких організацій міста Києва СПОК, ZHP Союзу Польського Харцерства (Польща), в Американських бойскаутів, в Чеських, Канадійських, Німецьких, Російських, Італійських скаутів тощо…

Вишкіл складається з трьох етапів:

 1. Етап «Поетично-пластичний» включає в себе завдання
  • Оволодіння поетичними навичками
  • Оволодіння навичками написання скаутських пісень
  • Поглиблене вивчення репертуару скаутських пісень
  • Вивчення скаутського танцю.
 2. Етап «Журналістський» — оволодіння навичками скаутської журналістики.
 3. Етап «ТМС» (Техніка Мистецького Скаутингу)
  • Майстрування з гіпсу
  • Майструванні на шклі, створення вітражів
  • Майстрування з картону, кольорового паперу
  • Батік
  • Майстрування з пластику і пластиліну
  • Майстрування з підручних матеріалах
  • Майстрування на тканині
  • Писанкарство
  • Оволодіння технікою кліпарту

Після проходження вишколу і саме кожного з етапів та здачі іспитів кожен учасник отримує посвідку та вмілості які відносяться до певних виконаних завдань.

ВМІЛОСТІ
 • Е-1
  • Поет
  • Музикант
 • Е-2
  • Журналіст
 • Е-3
  • Художник
  • Образотворче мистецтво
  • Писанкар.

Примітки[ред. | ред. код]

Статті з життя Організації Українських Скаутів ОУС[ред. | ред. код]

Згадки Організації Українських Скаутів ОУС в пресі[ред. | ред. код]

Україномовні матеріали

Згадки на інформаційних ресурсах ОУС[ред. | ред. код]

Іншомовні посилання

Посилання на сайти Організації[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]