Пан Містофель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пан Містофель (англ. Mr. Mistoffelees) — вигаданий котячий персонаж з чаклунськими силами зі збірки «Котознавство від Старого Опосума» (1939) Томаса Еліота та мюзиклу «Коти» Е. Ллойда Веббера. Також відомий під псевдонімом Кваксо.

У вест-ендській постановці 1981 року роль пана Містофеля виконав Вейн Сліп[1], в бродвейській постановці 1982 року — Тімоті Скотт[2]. У фільмі «Кішки» 1998 року роль Містофеля зіграв Джейкоб[3], а в екранізації 2019 року — Лорі Девідсон[4].

Ім'я Містофеля походить від демона Мефістофеля, однак він не є злим персонажем, а навпаки зображений у вірші Еліота як «кіт-чаклун, справдешній артист», що є таємничим і навдивовижу чорним, відзначаючись надзвичайними вміннями: «Де б не видряпавсь — не впаде: у найменшу щілину пролізе, по найвужчій рейці пройде; відгадає карту ізнизу, у колоді туза знайде із зав'язаними очима — він туманити наловчився. Із ножем пограється трошки і з тарілками, може, теж, — а тоді виделка і ложка зникнуть так, що вже й не знайдеш..»[5].

У мюзиклі «Коти» Пан Містофель вирізняється ще більшою артистичністю. Його зображено як медового кота, що ще до кінця не може контролювати свої сили. Як видатний танцівник, він є партнером Вікторії, Білої кішки. У другій дії мюзиклу має свою титулярну пісню (співає Рам Там Таґер), під час якої виконує танцювальне соло, зокрема робить свій коронний «чарівний оберт» (24 «фуете ан турнан» підряд).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Original London Cast List. Really Useful Group. Архів оригіналу за 15 August 2008. Процитовано 28 березня 2019.
  2. Original Broadway Cast List. Internet Broadway Database. Процитовано 28 березня 2019.
  3. Preview and Cast of Cats. PBS. Архів оригіналу за 28 March 2019. Процитовано 28 березня 2019.
  4. D'Alessandro, Anthony (25 вересня 2018). 'Cats' Cast Grows: Tom Hooper-Directed Musical Adds Laurie Davidson. Архів оригіналу за 26 вересня 2018. Процитовано 25 вересня 2018.
  5. Пер. з англ. І. Андрусяка