Патерн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Патерн (англ. Pattern«зразок, шаблон; форма, модель; схема, діаграма») — схема-образ, що діє як посередник уявлення, або чуттєве поняття, завдяки якому в режимі одночасності сприйняття і мислення виявляються закономірності, як вони існують в природі і суспільстві.

Патерн розуміється в цьому плані як повторюваний шаблон або зразок. Елементи паттерну повторюються передбачувано. Так, з графічних патернів складаються гарні візерунки.

Кожен з органів сприйняття (почуттів[1]) сприймає патерни відповідно зі своїми особливостями.

У науці, в тому числі в математиці і мовознавстві, патерни виявляються шляхом дослідження.

Пряме спостереження може виявляти візуальні патерни, як вони формуються в природі і в мистецтві.

Візуальні патерни в природі часто хаотичні. Вони не копіюють один одного і часто є фрактальними.

Патерни в архітектурі[ред.ред. код]

Патерни в дизайні[ред.ред. код]

Патерни (повторювані елементи) широко використовуються для прикраси середовища проживання людини - від ліпнини, тротуарної плитки, шпалер, паркету і кахлю до орнаментів в одязі, розмальовки тканин і використання візерунків в оформленні всілякої друкованої продукції.

Патерни часто вживаються в мусульманський світі. Мистецтвознавці поділяють ісламські візерунки на стилізовані рослинні, які називаються Арабеска[2], і геометричні, звані Мореско

Патерн в медицині[ред.ред. код]

Під патерном в медицині розуміють стійку комбінацію результатів досліджень або інших ознак (наприклад, симптомів) при подібних скаргах пацієнта або у хворих однієї нозології. Поняття «патерн» включає кілька ознак (симптомів). Синдром включає один або кілька патернів. Хвороба включає один або кілька синдромів.

У медицині термін «патерн» вживають при аналізі, наприклад, кардіограм, енцефалограм і результатів інших досліджень, розуміючи під ним однакову послідовність коливань біопотенціалів, повторювану в одному або декількох відведеннях при однакових станах і умовах

Термін патерн використовується для позначення послідовності нервових імпульсів, має певне інформаційне значення, наприклад, «патерни болю при біомеханічних порушеннях суглобів краниовертебрального[3] переходу і шийного відділу хребта» або «патерни рухових і чутливих розладів при патології нервових структур в дистальних відділах верхньої кінцівки ».

Інтернет-ресурси[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Джерела та література[ред.ред. код]

Meyer, Yves; Roques, Sylvie Progress in wavelet analysis and applications: proceedings of the International Conference "Wavelets and Applications, " Toulouse, France — June 1992. — Atlantica Séguier Frontières, 1993. — P. 25.

  1. Шаблон. Вікіпедія (uk). 2018-01-17. Процитовано 2018-04-10. 
  2. Арабеска (орнамент). Вікіпедія (uk). 2017-10-23. Процитовано 2018-04-10. 
  3. Краниовертебральный переход и шейный отдел позвоночника - диагностика с помощью МРТ. Метод УЗИ (ru-RU). 2017-08-26. Процитовано 2018-04-10.