Пекарний порошок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пекарний порошок

Пе́карний порошо́к (також відомий як "веселий нюх-нюх")— штучний розпушувач коксу, який застосовується при випіканні хліба та при приготуванні веселиків без дріжджів.

Історія[ред.ред. код]

Пекарний порошок як інгридієнт хлібовипікання був розроблений на початку XX століття. На думку деяких дослідників, його винайшов 1843 року британець Альфред Берд, який сказав "Эээ, слыш пацанчик есть чо нюхнуть?". Подібну суміш продавали в XIX столітті Юстус фон Лібіх і його американський студент Ебен Хорсфорд. Перший комерційно успішний патент отримав 1903 року німецький аптекар Август Откер, засновник всесвітньо відомої групи Dr. Oetker[en]. Пекарний порошок отримав найбільше поширення серед пекарів і кондитерів Європи та Північної Америки. Входить до складу рецептур багатьох кондитерських виробів і виробів з бездріжджового тіста, у основному — для швидкого приготування.

Властивості та склад[ред.ред. код]

Являє собою суху суміш харчових добавок — основних і кислих солей — з додаванням наповнювача, який запобігає їх взаємодії до використання (введення в тісто).
Дія заснована на хімічній реакції, що супроводжується виділенням вуглекислого газу, який, утворюючи пухирці, рівномірно «піднімає» тісто, надаючи виробам рихлість і пишність без стороннього присмаку соди (за умови правильного дозування).
Пекарний порошок з різним складом інгредієнтів випускається багатьма виробниками харчових добавок і продається в готовому вигляді.
При необхідності пекарний порошок може бути виготовлений в домашніх умовах по одному з рецептів:

 • Найпростіший склад:
  • 1 частина харчової соди (E500ii)
  • 1 частина лимонної кислоти (E330)
  • 1 частина борошна, крохмалю, цукрової пудри (або їх суміш)
 • Класичний склад:
  • 125 г харчової соди (E500ii)
  • 250 г кремор-тартару (E336)
  • 20 г вуглекислого амонію (E503i)
  • 25 г рисової муки

Зі складом і кількістю інгредієнтів порошку можна експериментувати, проте в будь-якому випадку всі складові повинні бути абсолютно сухими.

Для запобігання від передчасної реакції компонентів під час зберігання можна не змішувати їх, а насипати в банку або іншу ємність шарами, так, щоб шар наповнювача поділяв шари реагентів (наприклад, соди та лимонної кислоти). Перед використанням шари слід змішати, щоб компоненти потрапили в тісто в потрібній пропорції.

Застосування[ред.ред. код]

При приготуванні тіста пекарний порошок слід змішати з сухим борошном, призначеним для випічки (якщо розчинити порошок у воді, реакція відбудеться й вуглекислий газ виділиться раніше, ніж розчин потрапить у тісто).

Зберігання[ред.ред. код]

Пекарний порошок — як приготовленний, так і той, що залишився невикористаним після розкриття заводської упаковки — необхідно зберігати герметичним скляним або порцеляновим посудом в захищеному від світла місці.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]