Петренко Олександр Дем'янович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петренко Олександр Дем'янович
Петренко Олександр Дем'янович.jpg
Народився 15 лютого 1955(1955-02-15) (64 роки)
Діяльність філолог
Alma mater ТНУ

Олександр Дем'янович Петренко (*15 лютого 1955) — український учений-лінгвіст. Доктор філологічних наук, професор. Академік АН ВШ України з 2002 р.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у Сімферополі, закінчив СімфДУ ім. М. Фрунзе у 1977 р. і відтоді працює в університеті (нині — Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського). З 1992 р. керує кафедрою німецької філології і є деканом факультету іноземної філології ТНУ ім. В. І. Вернадського. З 2006 р. обраний на посаду завідувача кафедри теорії та практики перекладу і соціолінгвістики. Захистив дисертації: на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у 1986 р. у КДУ ім. Т. Шевченка, на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук у КНУ ім. Т. Шевченка у 1999 р. за спеціальністю «германські мови»; у 2000 р. присвоєно звання професора. Читає лекції з теорії мовознавства, історії лінгвістичних вчень, теоретичної фонетики, вступу до германського мовознавства, історії німецької мови, соціолінгвістики, стилістики, зокрема в університетах Німеччини (Лейпциг, Бохум, Нюрнберг, Гамбург, Гейдельберг, Ессен). У 1993—2001 рр. працював професором інституту іноземних мов Рурського університету в м. Бохум (Німеччина, федеральна земля Північний Рейн — Вестфалія).

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Сфера наукових інтересів охоплює проблеми фонетики і фонології, соціальної лінгвістики, психолінгвістики, фоностилістики, соціофонетики, теорії мовознавства. Керівник наукової теми «Соціолінгвістична варіативність у мові та мовленні», яка розробляється на факультеті іноземної філології ТНУ ім. В. І. Вернадського. Автор понад 100 наукових робіт.

Член спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій в Інституті філології КНУ ім. Т. Шевченка та Донецькому національному університеті, член Державної акредитаційної комісії та науково-методичної комісії МОН України.

За підсумком багаторічної наукової і педагогічної роботи нагороджений Почесною грамотою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим (1998). Почесне звання «Заслуженный работник образования Автономной Республики Крым» (2003). Почесні грамоти МОН України (2006, 2007, 2008). Почесний знак «За наукові досягнення» МОН України (2008).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Академія наук вищої школи України. 1992—2010. Довідник