Плановане застарівання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Плановане, заплановане або планове застарівання — навмисне створення товару так, що він через певний час став застарілим чи непридатним до використання. Старіння вбудовано у велике число різних товарів, від велосипедів і ламп до будівель і комерційного програмного забезпечення.

Заплановане застарівання має потенційний плюс для виробника, так як його товар ламається, і споживач змушений купити товар знову або від того ж самого виробника (змінна частина або новіша модель) або від конкурента, який також може вдатися до планового застарівання або, навпаки, відмовитися від планового застарівання.

Мета запланованого застарівання полягає в приховуванні реальної вартості (інформаційна асиметрія) використання товару від споживача і в завищенні ціни на товар більш, ніж споживачі бажали б заплатити (або хотіли витратити одномоментно).

Для промисловості заплановане застарівання стимулює запити, заохочуючи покупців купити швидше, якщо вони хочуть мати функціонуючий товар.

Є, однак, і зворотна реакція споживачів, які дізнаються, що виробник вкладав гроші (їх гроші) в те, щоб зробити товар швидше застарілим. Такі споживачі могли б вибрати виробника (якщо такий існує), який пропонує більш надійну альтернативу.

Плановане застарівання було вперше розвинене в 1920-1930-х роках, коли в практику промислового виробництва було впроваджено потокове виробництво, і кожна хвилина виробничого процесу була піддана аналізу.

Оцінки запланованого застарівання можуть впливати на рішення компанії-виробника про розробку товару. Компанія може використовувати при цьому найбільш дешеві компоненти, яких, однак, буде достатньо для запланованої життя товару. Такі рішення — частина більш широкої дисципліни, відомої як функціонально-вартісний аналіз.

Використання запланованого застарівання не завжди легко точно визначити, і це пов'язано з іншими проблемами, такими, як конкуруючі технології або додавання функціональності (фічеманія), яке розширює функціональні можливості в більш нових версіях продукту.

Див. також[ред.ред. код]