Плешкан Іван Дмитрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плешкан Іван Дмитрович
Народився 4 липня 1866(1866-07-04)
Тулова
Помер 19 січня 1907(1907-01-19) (40 років)
Чортовець
Громадянство Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Діяльність письменник

Іва́н Дми́трович Плешкан (4 липня 1866, с. Тулова, нині Снятинський район — 19 січня 1907, с. Чортовець, нині Городенківський район) — український священик, поет, фольклорист, перекладач. Товаришував з Василем Стефаником. Батько малярки Ольги Плешкан.

Життєпис[ред. | ред. код]

Писав поезії, збирав народні перекази та співанки, випробовував себе як перекладач. Деякі з його поезій покладені на музику, зокрема, Сильвестром Яричевським.

Навчаючись у цісарсько-королівській Коломийській гімназії, був одним з активістів українського студенства, за ним йшли Василь Стефаник та Лесь Мартович.

Однією з його ідей були народницькі походи — задля вивчення народних звичаїв та побуту українців. Саме так він закликав студентів у вірші «Лист до братів» — до мандрівок у гори, на Гуцульщину. Влітку 1885 року здійснив першу мандрівку із студентами в гори.

Опісля закінчення гімназії та семінарій оселився в Чортівці, пов'язав усе своє подальше життя з сестрою Василя Стефаника — Галиною Гаморак (одружилися 1894 року). Спершу служив приват-сотрудником у містечку Обертині Городенківського повіту, згодом — інституйований парохом Чортівця Городенківського деканату.

Помер раптово, на Йордан, під час відправи Святої літургії.

Джерела[ред. | ред. код]