Портал:Відень/Головна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор
Герб
Адміністративний поділ Відня

Ві́день (нім. Wien [ˈviːn], бавар. Wean, лат. Vindobona або Metropolis civitas Viennensium, угор. Bécs, хорв. Beč, серб. Беч / Beč) — федеральна столиця Австрії. Є одночасно однією з 9 земель Австрії, з усіх боків оточеною територією іншої землі — Нижньої Австрії. Населення становить 1 867 582 мешканці (2017-01-01) разом із передмістями — близько 2,6 млн (більше 25 % відсотків жителів Австрії); таким чином, Відень є найнаселенішим містом в Австрії, посідає одинадцяте місце серед найбільших міст Європейського Союзу за чисельністю населення і друге місце серед німецькомовних міст за тим же показником, поступаючись Берліну. Культурний, економічний і політичний центр Австрії.

Відень є третім містом — резиденцією ООН після Нью-Йорка і Женеви. Міжнародний Віденський Центр (так званий UNO-City) включає МАГАТЕ, УНЗ ООН, Організації ООН з промислового розвитку (ЮНІДО) тощо. У Відні містяться штаб-квартири інших міжнародних організацій: ОПЕК, ОБСЄ тощо.

Протягом багатьох століть Відень був містом-резиденцією Габсбургів, а за часів їхнього правління і столицею Священної Римської імперії, завдяки цьому він перетворився в культурний і політичний центр Європи. У 1910 році у Відні проживало два мільйони людей, вона займала четверте місце серед найбільших міст світу, поступаючись лише Лондону, Нью-Йорку і Парижу. Після Першої світової війни, що призвела до остаточного розвалу імперії, населення Відня скоротилося майже на чверть і рости перестало.

Старе місто Відня в грудні 2001 року внесли до переліку Культурної спадщини ЮНЕСКО.

Згідно з результатами міжнародного дослідження агентства Mercer, опублікованого в березні 2019 року, у якому порівнювався якість життя у 231 місті, Відень посіла перше місце у світі за якістю життя у 2019 році також поставив Відень на перше місце у світі за комфортністю проживання.