Потік (притока Тясмину)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Потік (притока Тясмина))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Потік
Витік село Головківка
висота, м 155 м
Гирло річка Тясмин
Країни: Україна Україна
Регіон Черкаська область
Довжина 13 км

Поті́к (Полуднівка, Сріблянка) — річка в Черкаській області Україні, права притока Тясмину.

Назва Потік відома ще з документів XVIII століття, друга назва побутує паралельно нині у відповідному селі, третя - у Новоселиці паралельно з першою. На берегах річки розташовані поселення Молюхів Бугор середньостогівської культури (IV тисячоліття до н. е.) і Десятини ямної культури (III тисячоліття до н. е.), розкопки яких ведуться майже щороку черкаськими археологами ще з 1990-их років, а також поселення скіфського часу (V-ІІІ століття до н. е.) Панський Острів і черняхівської культури (IV століття н. е.).

Річка бере початок з напівпересохлого струмка на південно-східній околиці села Головківка, тече по території Чигиринського району на північний схід. На річці збудовано 3 ставки, два з яких в селі Полуднівка. Впадає до Тясмину нижче села Новоселиця в урочищі Берестове.

Долина річки підтрикутна (завширшки до 0,5 км), глибока (в десятки метрів), з високими крутими правими і лівими схилами, розчленованими ярами. Заплава майже відсутня, подекуди є заболочені ділянки завширшки 10—20 м, береги заліснені та розорані. Похил річки близько 10 м/км. Річище слабо-звивисте, ширина 0,5—2 м, у нижній течії, в долині Тясмину, каналізоване. Живлення снігове і дощове. Навесні повновода, влітку іноді пересихає в нижній течії.

Над річкою розташовані села Чигиринського району — Полуднівка та Новоселиця.