Тясмин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тясмин
Tjasmin1.jpg
Тясмин у середній течії
Витік село Любомирка
Гирло Кременчуцьке водосховище (Дніпро)
Країни басейну Україна Україна
Кіровоградська область
Черкаська область
Довжина 161 км
Середньорічний стік 0,2 км³/рік
Площа басейну 4 540 км²
Притоки ліві: Мокрий Ташлик, Гнилий Ташлик;
праві: Ірклій, Чутка
Категорія у Вікісховищі Тясмин

Тя́смин (у давніх текстах вживається назва Біла Річка[1]) — річка в Кіровоградській та Черкаській областях України, права притока Дніпра.

Розташування[ред.ред. код]

Річка бере початок в північній частині села Любомирка Олександрівського району. Спочатку тече на південь та південний захід, в селі Соснівка повертає на північний захід і тече в цьому напрямку до села Райгород Кам'янського району. Потім напрямок змінюється на північний, а в місті Сміла річка повертає на північний схід. У селі Бузуків Тясмин ще раз повертає, тепер на південний схід і тече в цьому напрямку до самого Чигирина. Останній відрізок річка протікає в східному напрямку.

Каналізоване в результаті меліорації русло Тясмина

Гідрологічний режим[ред.ред. код]

Довжина річки 161 км, площа басейну 4 540 км². Похил річки становить 0,34 м/км. Річище звивисте, його ширина від 5—20 м до 40 м, на окремих ділянках каналізоване. Живлення снігове і дощове. Льодостав з грудня до середини березня. Стік зарегульований водосховищем і ставками, є шлюзи-регулятори. У пониззі споруджено захисну дамбу з насосною станцією потужністю 85 м³/с, що регулює стік річки у Кременчуцьке водосховище.

Долина[ред.ред. код]

Долина трапецієподібна, завширшки до 2,5 км, на значному протязі спостерігаються виходи кристалічних порід. Подекуди долина асиметрична, з високими крутими правими і пологими лівими схилами. В середній течії Тясмин утворює закрут, що міняє напрям річки на 180°. Через це його витоки і гирло розташовані всього за 33 км один від одного. Заплава добре виявлена у нижній течії, частково затоплена водами водосховища, є заболочені ділянки, нижче Сміли осушена. На значному протязі (понад 80 км) здійснено залуження і заліснення прибережної смуги.

Притоки[ред.ред. код]

Населені пункти[ред.ред. код]

Над Тясмином розташовані такі міста і села (від витоків до гирла):

Використання[ред.ред. код]

Вода з річки використовується на потреби технічного водопостачання (Смілянське водосховище), зрошування (найбільше в нижній течії, біля Чигирина і Суботова) та рибництва. На берегах збудовані місця відпочинку.

Історія[ред.ред. код]

В нижній течії Тясмина, поблизу Суботова, розташовані важливе археологічне городище Білогрудівка чорноліської культури. Для вчених воно є ключовою ланкою вивчення переходу від пізньої бронзової доби до ранньої залізної.

Вказаний на «Загальній карті України» (1648) Боплана як «річка Тажмін» (Tarzmin R.).

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Куліш П. О. Повість про український народ

Література, джерела Internet[ред.ред. код]