Біологічне підсилення
Біологічне підсилення, біомагніфікація (англ. biomagnification), концентрування, або накопичення — накопичення (як правило, 10-20-кратне) у трофічних ланцюгах ряду хімічних речовин (наприклад, пестицидів, радіонуклідів).
У водних екосистемах накопичення багатьох токсичних речовин (наприклад, хлорвмісних пестицидів) корелює з масою жирів (ліпідів). Можуть викликати мутагенний, канцерогенний, летальний та ін. ефекти. Крім того, такі забруднювачі можуть утворювати інші отруйні речовини в навколишньому середовищі. Єдиний поки можливий спосіб запобігти їх — правильне їх застосування в народному господарстві з подальшим вилученням з системи життєзабезпечення навколишнього середовища.
Деякі забруднювачі, які з часом не руйнуються, не тільки накопичуються, але й часто біологічно посилюються у міру проходження в біологічних циклах і по харчових ланцюгах. Крім того, з'єднуючись з іншими речовинами навколишнього середовища, вони можуть утворювати нові отруйні речовини. Єдиний поки можливий спосіб очищення від таких забруднювачів — це їх вилучення, або екстракція, з системи життєзабезпечення навколишнього середовища, що пов'язане з великими витратами. Біологічне посилення, найбільш характерне для хлорорганічних пестицидів, особливо в наземних екосистемах, в екологічних пірамідах йде в протилежному напрямку порівняно з пірамідою енергії. Термін введений К. Мелланбі (1967[1]) і Р. Г. Вагнером (1971).
- Біоакумуляція — накопичення токсинів у межах одного трофічного ланцюга
- Біоконцентрація[en] — накопичення у ситуації переважання надходження над витратою
- Комбінована дія шкідливих речовин
- Быков Б. А. Экологический словарь. — Алма-Ата: Наука, 1983. — 216 с.
- Дедю И. И. Экологический энциклопедический словарь. — Кишинев, 1989.
- Словарь ботанических терминов / под общ. ред. И. А. Дудки. — Киев : Наукова думка, 1984. — 308 с. (рос.)
- Дедю И. И. Экологический энциклопедический словарь. — Кишинев, 1989 [Архівовано 24 жовтня 2016 у Wayback Machine.]
- Словарь ботанических терминов / Под общ. ред. И. А. Дудки. — Киев, Наук. Думка, 1984 [Архівовано 31 жовтня 2016 у Wayback Machine.]
- Англо-русский биологический словарь (online версия) [Архівовано 6 листопада 2016 у Wayback Machine.]
- Англо-русский научный словарь (online версия) [Архівовано 21 жовтня 2016 у Wayback Machine.]
- ↑ Mellanby Kenneth. Pesticides and Pollution. — New Scientis, 1967