Привоз (Одеса)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ринок «Привоз»
Вид на Фруктовий пасаж «Привозу» (початок XX століття)

«Привоз» — продовольчий ринок у межах історичного центру міста Одеси, Україна. На території ринку розташований комплекс будівель фруктового пасажу (чотири будівлі), які є пам'ятками культурної спадщини.

Історія[ред. | ред. код]

План забудови міста передбачав наявність торговельних майданчиків подібно до Єлисейських полів. Місцем розташування торговельних майданчиків був обраний Олександрівський проспект — широка вулиця, що зв'язує одеський порт через Військовий узвіз з найбільшими ринками Одеси: Грецьким ринком і Старим ринком, що не збереглися до нашого часу. По боках проспекту мали розміщатись торгові лавки і магазини. Цей план був зруйнований архітектором Джорджо Торічеллі, який звів на вулиці Дерибасівській, на перетині зі Гаванною і Грецькою площею, так званий Будинок Торічеллі (тепер — Будинок книги).[1] За його прикладом Олексій Маюров звів посеред Грецької площі свій будинок Маюрова (або Круглий дім, тепер — Галерея «Афіна»), а Йоган Ансельм звів на початку сучасного Олександрівського проспекту Будинок Ансельма (зруйнований, на його місці — ресторан Київ).

У 1827 році на Привозній площі був зведений величезний ринок, який спочатку був продовженням Старого ринку, і на ньому торгували в основному привозним товаром, тобто з коліс (з возів, фур та іншого), звідки й походить назва ринку — «Привоз».

У 1913 році за проектом Ф. П. Нестурха на «Привозі» побудували спеціальний «Фруктовий пасаж».

Наприкінці 1990-х років був прийнятий план генеральної реконструкції ринку «Привоз» з будівництвом нових корпусів уздовж вулиць Пантелеймонівської та Преображенської. До 2007 були завершені новий м'ясний і рибний корпуси, два нових торгово-офісних центри і комплекс магазинів уздовж вулиці Пантелеймонівської. Комплекс магазинів уздовж Пантелеймонівської дістав назву торговий центр «Новий Привоз». До складу комплексу також увійшов готель «Чорне Море».

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]