Програми лояльності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Програма лояльності (англ. loyalty programs)  — структуровані маркетингові зусилля, що мають на меті винагороджувати та заохочувати вірних покупців за їх купівельну поведінку, яка є потенційно вигідною для окремої фірми чи коаліції компаній. Програми лояльності бувають двох видів: — Дисконтні — коли покупець сплачує за товар чи послугу неповну вартість з вирахуванням розміру знижки (наприклад, дисконтна програма «Козирної карти») — Бонусні — коли покупець сплачує повну вартість товару, а частина коштів при цьому повертається йому на картку у вигляді бонусів, які він може згодом витрачати на товари та послуги або обмінювати на призи (наприклад, програма лояльності Keycard, Big Family).

Картки лояльності У маркетингу в цілому і в роздрібній торгівлі, картка лояльності зовні схожа на кредитну картку, або може бути цифровою карткою, яка ідентифікує власника картки як учасника програми лояльності. Програми лояльності можуть розглядатися як форма централізованої віртуальної валюти, з односпрямованим потоком коштів, оскільки призові бали та бонуси можна обміняти на товар або послугу, але не назад в готівку. Прикладами коаліційних програм у світі є британська Nectar , канадська Air Miles, американськаGold Points, іспанська Aeromillas, німецька Payback, українські: FISHKA , Keycard, Big Family.

Історія

Поява масових програм лояльності відноситься до початку XX століття. Так, в 1914 році в США низка магазинів почали видавати спеціальні картки заможним клієнтам, а в 1928 році бостонська компанія Farrington Manufacturing вперше випустила металеві пластини, які видавала платоспроможним клієнтам. Однак спочатку програми лояльності носили локальнийй характер, об'єднання в національні та міжнародні сталося з розвитком комп'ютерних технологій. У 1970-і роки American Airlines запропонувала пасажирам альтернативу знижкам: нарахування «миль» на особисті рахунки клієнтів, накопичені милі згодом можна було поміняти на квиток. У 1980-ті роки з'явилися перші готельні програми для постійних клієнтів. Наприклад, система Marriott's Club Marquis, яка заохочувала клієнтів, що регулярно користуються послугами мережі, пізніше готельна мережа однією з перших надала гостям право обмінювати «окуляри» на «милі» компаній-партнерів.