Протрузія міжхребцевого диска
Протрузія міжхребцевого диска | |
---|---|
![]() Протрузія диска на МРТ | |
Класифікація та зовнішні ресурси | |
МКХ-10 | M50-54.0 |
DiseasesDB | 73589001 |
![]() ![]() |
Протрузія міжхребцевого диска — хворобливий стан, який може виникнути у деяких хребетних, включаючи людину. На відміну від грижі, зовнішні шари фіброзного кільця міжхребцевого диску не пошкоджені, але існує випинання під тиском зсередини[1][2].
Багато аномалій диска, які видно на МРТ, й умовно іменуються «грижа», насправді просто випадкові знахідки. Вони можуть просто потовщеннями фіброзного кільця. Jensen і його колеги, які проводили МРТ-дослідження поперекового відділу хребта 98 безсимптомних випадків у дорослих, виявили, що більш ніж у половини з досліджених було симетричне випучування диска (або декількох дисків). У 27 відсотків, було виявлене центральне або асиметричне розширення диска (протрузія), і тільки в 1 відсотку було виявлене екстремальне розширення диска (екструзія, секвестр). Ці результати підкреслюють важливість використання більш точних термінів при описі візуалізації аномалій та оцінки їх строго в контексті симптоматики пацієнта.[3]
Протрузія диска з часом може перейти в міжхребцеву грижу — стан, при якому вже спостерігається справжній розрив фіброзного кільця.
Як і інші дегенеративні захворювання міжхребцевих дисків, протрузія виникає переважно через спадкові причини[4].
Симптоматика залежить від рівня протрузії.
- Поперековий рівень — болі в спині, оніміння в паховій ділянці, ногах.
- Грудний рівень — болі в грудях, внутрішніх органах (серце, легені).
- Шийний рівень — болі в ділянці шиї, зниження артеріального тиску, головні болі, шум у вухах та інші симптоми.
Існує декілька різних варіантів лікування, від базової фізичної терапії до специфічних операцій. Деякі випадки протрузії диска можуть вирішитися самостійно або за допомогою фізичної терапії протягом шести тижнів, тому багато хто віддає перевагу початку лікування з фізичної терапії та інших неінвазивних методів. Початок лікування залежить від тяжкості симптомів.[5]
Неінвазивне лікування має кілька рівнів. Воно може починатися з фізичної терапії та пероральних препаратів і переходити до епідуральних ін'єкцій.[5] До неінвазивного лікування також належать акупунктура та хіропрактика. Епідуральні ін'єкції часто є пріоритетним методом для лікарів при лікуванні пацієнтів з хронічним болем у поперековому відділі хребта. Ці ін'єкції вводяться в епідуральний простір хребетного стовпа і зменшують подразнення нервових корінців, що зменшує біль, поки диск самостійно загоюється. Однак такі ін'єкції розглядаються лише після того, як інші методи, такі як фізична терапія, вправи та медикаменти, виявилися неефективними.[6]
Інвазивне лікування переважно включає хірургічне втручання, і є кілька різних операцій, які лікар може запропонувати залежно від характеру та тяжкості травми.[7] Однією з поширених операцій є мікродискектомія, під час якої видаляється пошкоджена тканина міжхребцевого диска, зв'язки і, можливо, кістки для зменшення тиску на нервові корінці. Ця процедура спрямована переважно на полегшення болю.[8]
- ↑ Robert E Windsor (2006). Frequency of asymptomatic cervical disc protrusions. Cervical Disc Injuries. eMedicine. Архів оригіналу за 8 січня 2009. Процитовано 27 лютого 2008.
- ↑ Ernst CW, Stadnik TW, Peeters E, Breucq C, Osteaux MJ (Sep 2005). Prevalence of annular tears and disc herniations on MR images of the cervical spine in symptom free volunteers. Eur J Radiol. 55 (3): 409—14. doi:10.1016/j.ejrad.2004.11.003. PMID 16129249. (англ.)
- ↑ Ropper AH, Samuels MA, Klein JP.
- ↑ Battié. Помилка: не задано параметр
|назва=
в шаблоні {{публікація}} // Spine : журн. — 2004. — Vol. 29, no. 23):. — P. 2679–2690. — doi:10.1097/01.brs.0000146457.83240.eb. — PMID 15564917. - ↑ а б Hartl, Roger (6 липня 2016). Non-Surgical Treatment for a Lumbar Herniated Disc. Herniated Disc.
- ↑ Lockeretz, Minda Lee (Summer 2019). LESS INVASIVE OPTIONS FOR CHRONIC LUMBAR PAIN: NOTES FOR THE NLCP. Journal of Nurse Life Care Planning. 19 (3): 25—28.
- ↑ Hartl, Roger (6 липня 2016). Surgery for Lumbar Herniated Disc. Herniated Disc.
- ↑ Sheha, Evan (10 липня 2023). Microdiscectomy: Surgical Treatment for a Herniated Disc.