Прибислав II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прибислав II
Gedächtnistafel Pribislaws im Doberaner Münster.jpg
Народився невідоом
Помер 30 грудня 1178
Люнебург
Поховання Бад-Доберан[1]
Національність ободріт
Титул князь Мекленбургу
Термін 1167—1178 роки
Попередник засновано
Наступник Генріх Борвін I
Конфесія поганство
католицтво
Батько Ніклот
Рід Ніклотінги
Брати, сестри ·Вартіслав
·Q6162664?
Дружина Воїслава Померанська
Діти 1 син
Медіафайли у Вікісховищі?

Прибислав II (*д/н — 30 грудня 1178) — князь Ободрицької держави у 11601166 роках та Мекленбургу у 11671178 роках (як Прибислав I).

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Ніклотінгів. Син Ніклота, верховного князя Ободрицької держави. Вперше згадується у 1158 році, коли разом з братами Вартіславом і Приславом діяв проти саксонців в областях при Ельби, їх війська зруйнували Раценбург. У 1160 році брав участь у невдалому нападі на Любек.

Після загибелі батька у 1160 році продовжив боротьбу проти саксонців разом з братом Вартіславом. Утім з останнім зумів зберегти владу лише над області племені варнів.

Прибислав II та Вартіслав вимушені були застосувати партизанську тактику проти війсбк Генріха Льва Вельфа, герцога Саксонії та Баварії, і Вальдемара I, короля Данії, які тримали свої війська на території ободритів. У 1163 році Вартіслав потрапив у полон під час облоги міста Верле. Утім Прибислав продовжив боротьбу.

У 1164 році Прибислав II зумів відвоювати місто Рерік (Веліград), що німці перейменували на Мекленбург. Слідом за цим заволодів містами Мальхов і Кецін. За цих умов Генріх Лев Вельф рушив проти ободрицького війська (при цьому було страчено Вартіслава). Того ж року відбулася вирішальна битві при Ферхені, де саксонсько-голштейнські війська при підтримці данського флоту в запеклій битві завдали поразки Прибиславу II та його союзникам.

Прибислав втратив усі завоювання, втік до Померанії. Того ж року з новими військами рушив проти саксів, спустошив графства Шверін і Раценбург. Боротьба тривала до кінця 1166 року. Зрештою за посередництва цистерціанського місіонера Берно Амелунгборна в абатсві Штольце було укладено мирний договір Прибислава з Генріхом Львом, за яким перший отримав назад область рарогів з місто Реріком-Мекленбургом, область хижан з містами Кессін та Росток. Цим було утворено князівство (у подальшому герцогство) Мекленбург. При цьому Прибислав зобов'язався християнізувати ободритів та визнав зверхність Генріха Лева.

У наступні роки разом з війська Генріха Льва воював проти князівства руян на острові Рюген. У 1171 році заснував монастир Доберан, до кінця життя підтримував Шверінське єпископство. У 1172 році році брав участь у хрестовому поході Генріха Льва до Палестини.

Після повернення до Мекленбургу 1173 року уклав шлюб сина з донькою Генріха Льва. У 1178 році помер від поранення під лицарського турніру в Люнебурзі. У 1219 році перепоховано у монастирі Доберан.

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Воїслава (д/н-1172), донька Вартіслава I, князя Померанії. Померла під час пологів.

Діти:

  • Генріх Борвін I (д/н-1227), князь Мекленбургу у 1178—1219 роках.
  • донька, дружина графа Берхарда фон Поппенбурга.

Джерела[ред.ред. код]

  • Herrmann, Joachim (1970). Die Slawen in Deutschland. Berlin: Akademie-Verlag GmbH. p. 530.
  • Hans-Otto Gaethke: Herzog Heinrich der Löwe und die Slawen nordöstlich der unteren Elbe. Lang, Frankfurt am Main u. a. 1999, ISBN 3-631-34652-2
    • Будь-ласка, додайте за посиланням українську назву категорії для "Категорія:Поховані на/в/у d:Q9536#P1791". Після додавання вірної назви категорії українською мовою її можна буде створити в Українській Вікіпедії. Дякуємо!