Прісноводні риби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прісноводні риби — риби, які усе життя або значну частину його проводять в прісноводних водоймах, таких як річки, озера ставки чи водосховища, з мінералізацією менше 0,05%. Умови перебування в цих середовищах відрізняються від морських умов у багатьох відношеннях, найбільш очевидним з них є різниця в рівнях солоності. Щоб вижити у прісній воді, рибі потрібно мати певний спектр фізіологічних адаптацій.

41,24% всіх відомих видів риб зустрічаються в прісній воді. Це в першу чергу пов'язано з швидким видоутворенням, якому сприяє відокремленість місць проживання. Коли маєш справу зі ставками й озерами, можна використовувати ті ж основні моделі видоутворення, як при вивченні острівної біогеографії

Фізіологія[ред. | ред. код]

Ступінь солоності води, в якій можуть взагалі жити риби, дуже різна — починаючи від абсолютно прісної води і до солоності її в 70 і більше частин на 1000. Одні риби витримують сильні коливання солоності, інші переносять лише найслабші. До перших належать, наприклад, багато бичків, що живуть у воді, майже позбавленій солі, і у воді із вмістом її до 60 частин на 1000, а також каспійська морська голка, що мешкає у воді з солоністю від 0,27 до 38 і більше частин на 1000 частин води. Інші, наприклад багато риб коралових рифів, витримують коливання солоності всього в декілька часток 1‰ солі, а з прісноводних — лопатоноси, що конають у воді, яка містить всього 0,2-0,3‰ солі.

Значення солоності для риб виражається головним чином у тому, що вона впливає на щільність води і на осмотичний тиск. Саме різниця в осмотичному тиску води різної солоності становить основну причину, що перешкоджає переходу риб з моря в прісну воду і назад. Лише порівняно деякі, переважно прохідні, риби мають здатність у відомі періоди життя пристосовуватися до різної солоності води.

Прісноводні риби відрізняються фізіологічно від солоноводних риб в декількох відношеннях. Їх зябра повинні бути здатні до дифузії розчинених газів при збереженні солей в рідинах тіла всередині. Їхня луска має знижувати дифузію води через шкіру: прісноводні риби, які втратили занадто багато луски помирають. Вони також повинні мати добре розвинені нирки, щоб повертати солі з рідини організму до екскреції.

Міграції риб[ред. | ред. код]

Багато видів риб розмножуться в прісній воді, але більшу частину свого дорослого життя проводять морі. Вони відомі як анадромні види, і включають лосося, форелей і колюшку. Деякі інші види риб, навпаки, розмножуються в солоній воді, але живуть здебільшого або частину свого дорослого життя в прісній воді, наприклад вугрі. Вони відомі як катадромні види.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Берг Л. С. Система рыбообразных и рыб, ныне живущих и ископаемых. — 2-е вид. — М. — Л., 1955.
  • Никольский Г. В. Экология рыб. — М., 1963.
  • Никольский Г. В. Частная ихтиология. — 3-е изд. — М. : Советская наука, 1971.
  • Павлов Д. С., Савваитова К. А., Соколов Л. И., Алексеев С. С. Редкие и исчезающие животные. Рыбы. — М. : Высшая школа, 1994. — 334 с.
  • Суворов Е. К. Основы ихтиологии. — М., 1948.
  • Солдатов В. К. Промысловая ихтиология, ч. 1—2. — М. — Л., 1934—38.
  • Юдкин И. Ихтиология. — 5 изд. — М., 1970.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Види прісноводних риб України

Примітки[ред. | ред. код]