Радж'я Сабха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Радж'я Сабха (гінді राज्यसभा — «рада штатів», англ. Rajya Sabha) — верхня палата Індійського парламенту. За конституцією, Радж'я Сабха може мати до 260 членів, 12 з яких призначаються президентом за досвід у певних областях мистецтва, науки, літератури або державної служби, ці депутаті відомі як «призначені». Решта депутатів обираються законодавчими органами штатів і територій. Термін служби депутата становить 6 років, третина палати переобирається кожні два роки.

Радж'я Сабха засідає постійно та, на відміну від нижньої палати, Лок Сабха, не може бути розпущена. Радж'я Сабха ділить законодавчі функції з Лок Сабхою, за виключенням виділення коштів, у якому Лок Сабха має виняткові повноваження. У випадку принципової незгоди двох палат з певних питань проводяться спільні засідання обох палат, але, оскільки Лок Сабха має удвічі більше членів, вона має більші повноваження у конфліктиних ситуаціях.

Головою Радж'я Сабхи є віце-президент Індії (зараз Хамід Ансарі). Заступник голови обирається членами палати та виконує всі обов'язки голови за його відсутності.

Радж'я Сабха почала діяти 13 травня 1952 року.