Ремінь газорозподільного механізму
Ремінь газорозподільного механізму (ГРМ) — використовується у поршневому двигуні для синхронізації обертання колінчастого та розподільного валу (також називають кулачковим ременем), або ланцюг газорозподільного механізму, або набір шестерень. Ця синхронізація гарантує, що клапани двигуна відкриваються і закриваються в правильний час по відношенню до положення поршнів.
У більшості поршневих двигунів розподільні вали механічно з’єднані з колінчастим валом. Колінчастий вал приводить в дію розподільний вал (через ремінь ГРМ, ланцюг ГРМ або штовхачі), який, у свою чергу, приводить в дію впускний і випускний клапани[1]. Ці клапани дозволяють двигуну вдихати повітря (або повітряно-паливну суміш) і видихати вихлопні гази[2].
Найбільш поширеними пристроями для передачі приводу є зубчасті гумові ремені, металеві ланцюги ГРМ або комплект шестерень. Зуби ременя/ланцюга/шестерні зачіпляються як з колінчастим, так і з розподільним валом(ами), таким чином синхронізуючи їхній рух.
У багатьох старих двигунах з верхнім розташуванням клапанів розподільний вал розташований у блоці поблизу колінчастого вала, тому для приводу розподільного вала часто використовується проста система передач. Двигуни з верхнім розподільним валом переважно використовують зубчасті паси або ланцюги, оскільки вони краще підходять для передачі приводу на великі відстані. Ремені ГРМ були звичайними для серійних автомобілів до 1970-х і 1980-х років, однак з 1990-х років ланцюги ГРМ стали більш поширеними через періодичність заміни, необхідну під час використання зубчастих ременів.
Словосполучення «ремінь ГРМ» зазвичай відноситься до гумового зубчастого реміня. Переваги зубчастих ременів зазвичай полягають у нижчій вартості, зменшених втратах на тертя, менше шуму, а ремені традиційно не потребують змащування[3]. Основним недоліком є те, що ремені з часом зношуються, тому ремені рекомендується замінювати через певні проміжки часу[4][5]. Часто рекомендується одночасна заміна водяного насоса двигуна, оскільки водяний насос також піддається зносу і легко доступний під час заміни зубчастого ременя.
Ремені ГРМ зазвичай розташовані перед двигуном і часто за кришкою для захисту від пилу та сміття. Однак деякі двигуни з 2008 року використовують «мокрі зубчасті паси», за допомогою яких ремінь змащується моторним маслом для зменшення тертя[6]. У деяких конструкціях двигуна зубчастий ремінь також може використовуватися для приводу інших компонентів, таких як водяний насос і масляний насос.
- ↑ Timing belt: problems, tensioner, what happens if it breaks, when to replace. www.samarins.com. Процитовано 14 березня 2022.
- ↑ Engine Timing System. www.grc.nasa.gov. Процитовано 14 березня 2022.
- ↑ All About Your Vehicle's Timing Belt. www.carparts.com. Процитовано 14 березня 2022.
- ↑ Gates - Timing Belt Replacement Guide with illustration of V6 timing belt installation and list of engines and replacement recommendations. Gates Corporation. Архів оригіналу за 16 жовтня 2007. Процитовано 23 жовтня 2010.
- ↑ It's All in the Timing. Car Care Council. 2008. Архів оригіналу за 30 жовтня 2010. Процитовано 23 жовтня 2010.
- ↑ Dayton, Thomas (29 травня 2018). Belt-In-Oil Timing Drives: A Sign Of The Times In The Auto Industry. Counterman Magazine (амер.). Процитовано 31 жовтня 2021.