Рідинне дихання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Рідинне дихання, рідинна вентиляція легень — дихання за допомогою рідини, яка добре розчиняє кисень.

Рідинне дихання передбачає заповнення легень рідиною, насиченою розчиненим киснем, який проникає у кров. Найвідповіднішими речовинами для цієї мети розглядаються перфторвуглецеві сполуки, які добре розчиняють кисень і вуглекислий газ, мають низькний поверхневий натяг, хімічну інертність, не метаболізуються в організмі.

Часткова рідинна вентиляція легень зараз знаходиться в стадії клінічних випробувань при різних порушеннях дихання[1][2][3][4]. Розроблено кілька способів рідинної вентиляції легень, у тому числі вентиляції з допомогою парів та аерозолів перфторвуглецю[5]. Повна рідинна вентиляція легень полягає у повному заповненні легень рідиною. Експерименти з повної рідинної вентиляції легенів проводилися на тваринах у 70-80-ті роки XX століття у СРСР та США, проте досі не вийшли з цієї стадії. Це пов'язано з тим, що вивчені сполуки, придатні для рідинної вентиляції легенів, мають ряд недоліків, які значно обмежують їх придатність.

Передбачається, що рідинне дихання може бути використано при глибоководних зануреннях, космічних польотах, в якості одного із засобів у комплексній терапії деяких хвороб.

Арнольд Ланде, відставний американський хірург, який спеціалізувався на серці та легенях, запатентував підводний костюм, який дозволить людям дихати «рідким повітрям».[6] Щось подібне було показано у фільмі Джеймса Кемерона «Безодня», і згадувалося у книжці Дена Брауна «Втрачений Символ».

Дивіться також[ред.ред. код]

«Безодня» — художній фільм в якому, по ходу сюжету, зачіпається тема використання рідинного дихального апарату для надглибокого підводного занурення.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Greenspan et al. Liquid ventilation of preterm baby. Lancet 2 (8671): 1095, 1989.
  2. Greenspan et al. Liquid ventilation of human neonates. J Pediatr. 117 (1): 106-11, 1990.
  3. Leach et al. Partial liquid ventilation with perflubron in premature infants with severe respiratory distress: The LiquiVent Study Group. N Engl J Med. 12; 335 (11): 761-7, 1996.
  4. Greenspan et al. Partial liquid ventilation in critically ill infants receiving extracorporeal life support. Philadelphia Liquid Ventilation Consortium Pediatrics 99 (1): E2, 1997.
  5. Persistent Improvement of Gas Exchange and Lung Mechanics by Aerosolized Perfluorocarbon. Kandler A. Am. J. Respir. Crit. Care Med., Volume 164, Number 1, July 2001, 31-35
  6. Американський хірург запатентував костюм для дихання рідиною Стаття на сайті rb.ru


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.