Різдвяна битва на Січі (1674)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Битва на Січі, що сталася у Різдво з 1674–1675 року. Битва сталася між козаками та османськими яничарами.

15 тисяч османських яничарів та 40 тисяч татар підішли до Чортомлицької Січі. Знявши охорону, на Січ тихо увійшло 15 тисяч яничарів. Розрахунок був на те, що запорожці будуть сп'янілими.

В результаті запорожці відкрили вогонь зі своїх куренів і перебили майже всіх ворогів.

"Коли ж і самі побачили повну Січ своїх ворогів-турків, то відразу тихо побудили все товариство свого куреня, якого було три з половиною сотні, й ознаймили їм про біду, що їх чекала. Вони хутенько повставали, тихо повбиралися й озброїлися, а під проводом свого курінного отамана учинили такий лад, що біля кожного вікна поставили по кількадесят чоловік найкращих стрільців, щоб ті безперервно стріляли, а інші щоб заряджали мушкети. Отак тихо поладнавшись і помолившись господові Богу, відразу порозчиняли вони всі вікна й віконниці та й почали густо й безперервно стріляти в тісняву янчарів, сильно їх б'ючи. Почули це і з інших куренів, та й, побачивши увіч тих-таки своїх ворогів, одразу запалили зусібіч і з усіх курінних вікон по січових вулицях і завулках вельми густий та безперервний мушкетний вогонь і, наче беззагасною блискавкою, просвітили в своїй Січі темну тодішню ніч; вони так тяжко разили турків, що від одного пострілу падало їх два чи три. Яничари ж через свою тісняву не могли просто наставити до курінних вікон свою зброю, вони стріляли в повітря і, кидаючись поміж себе, наче козли, падали на землю, часто-густо биті, і топились у своїй власній крові. "[1]

Після того, як натовп яничарів було розріджено, козаки пішли в рукопашну.

Результат[ред. | ред. код]

В результаті битви загинуло 13 тисяч яничарів і 50 козаків. 150 яничарів було взято в полон. Також загинуло багато татар, але точна кількість невідома.

Два дні козаки вичищали Січ від трупів, яких спускали в дніпрові ополонки.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Величко С. Літопис.
  • Фірман султана. — К., 1986. — Т. І.
  • Яворницький Д. Історія запорізьких козаків.
  • Кащенко А. Оповідання про славне військо Запорозьке низове. — Дніпропетровськ, 19914. Малик В.
  • Єнсен А. Мазепа // Вітчизна. — 1991. — № 10.