Сансев'єрія циліндрична

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сансев'єрія циліндрична
Sansevieracylindrica.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Холодкові (Asparagacea)
Рід: Сансев'єрія (Sansevieria)
Вид: Сансев'єрія циліндрична
Біноміальна назва
Sansevieria cylindrica
Bojer ex Hook., 1859
Синоніми

Acyntha cylindrica (Bojer ex Hook.) Kuntze


Cordyline cylindrica (Bojer ex Hook.) Britton
Sansevieria angolensis Welw. ex Carrière
Sansevieria cylindrica var. patula N.E.Br.
Sansevieria livingstoniae Rendle

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Sansevieria cylindrica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Sansevieria cylindrica
ITIS logo.svg ITIS: 43012
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 13668
The Plant List: kew-279522

Сансев'є́рія циліндри́чна (Sansevieria cylindrica)[1] — багаторічна рослина родини Холодкових. Сукулент з темно-зеленими довгими циліндричними листками і непоказними квітками, зібраними у китицю. Вид поширений у Південній Африці, зростає у напівпустелях. Належить до кімнатних культур.

Етимологія[ред. | ред. код]

Родова назва рослині надана, за однією версією, на честь італійського вченого Раймондо ді Сангро, князя Сан-Северо, за іншою, на честь П'єтро Антоніо Сансеверіно, в саду якого знайшли одного з представників роду. Видова назва вказує на характерну особливість цього виду — круглі в перерізі листки, що не мають звичної дорсально-вентральної поверхні. Цю морфологічну рису підкреслюють англійські народні назви African spear — «африканський спис» і spear sansevieria — «списова сансев'єрія». В аматорській англомовній літературі також поширена назва cylindrical snake plant — «циліндрична зміїна рослина». Вона вказує окрім форми ще й на забарвлення листків, яке нагадує зміїну луску.

Опис[ред. | ред. код]

Сансев'єрія циліндрична — трав'яниста рослина, яку відносять до груп вічнозелених рослин і сукулентів, тобто таких, які не скидають листя, і таких, що мають пристосування до зростання у посушливих умовах.

Підземні органи представлені коротким кореневищем завтовшки 2,5—3,8 см, від якого відходять короткі, але міцні світло-коричневі корені. На кореневищі інколи зберігаються залишки лусок. Стебло відсутнє. Сидячі листки зібрані в прикореневу розетку, причому стирчать під кутом до землі або вертикально. Молодші листки вкладені у піхви старіших так, що утворюють віяло. Листки завдовжки 120—200 см, завтовшки 2—3 см, довгасто-циліндричної форми, інколи трохи стиснуті з боків, при основі утворюють глибокі жолобчасті піхви, ближче до кінців поступово звужуються, на самому кінці мають невеличку підсохлу колючку завдовжки 4,2—6,4 см; молоді листки прямостоячі, з віком трохи поникають. Вони дуже соковиті, з ледь шорсткою поверхнею, доволі товстою кутикулою, нерівномірного сизо-зеленого або насичено-зеленого кольору зі світлішими і темнішими поперечними смугами.

Квітконос заввишки 50—90 см, поодинокий, тонкий. Він утворюються з апікальної меристеми, тому після цвітіння рослина втрачає здатність утворювати нові листки з цієї точки росту, а продовжує рости за рахунок дочірніх бруньок на кореневищі. Суцвіття — рідка китиця заввишки 38—75 см, кожне кільце якої складають 5—6 непоказних білих або кремово-рожевих запашних квіток. Приквітки завдовжки 4—8,5 мм, ланцетні або овально-ланцетні. Трубка квітки завдовжки 1,7—2,5 см.

Число хромосом 2n = 40.

Spear sansevieria.jpg
Spear Sansevieria (Sansevieria cylindrica) 1.jpg
Sansevieria cylindrica 6zz.jpg
Spear sansevieria 1.jpg
Sansevieria cylindrica flowers 7.jpg
Spear Sansevieria (Sansevieria cylindrica) 6.jpg
Листкові піхви.
На розрізі видно білу водозапасаючу паренхіму.
Підсохлий кінчик листка з характерним шпичаком.
Особина із вертикально спрямованими листками.
Суцвіття.
Сансев'єрія із листям, заплетеним у косу.

Поширення та екологія[ред. | ред. код]

Батьківщиною сансев'єрії циліндричної є Південна Африка, де вона зростає на теренах Анголи, Замбії і Зімбабве.

Світло- і теплолюбна рослина (витримує пониження температури до +12 °C), жаро- і посухостійка. Чутлива до надміру вологи, особливо застійної у ґрунті (у культурі її поливають раз на 1—2 тижні влітку і раз на 3—4 тижні взимку). Мешкає у посушливих напівпустельних місцинах у відкритих біотопах, зростає на щебенистих ґрунтах, добре переносить сезонну посуху за рахунок води, накопиченої у соковитих листках.

Розмножується вегетативно і насінням. Вегетативне розмноження в природі відбувається за рахунок поділу кореневищ, у культурі також застосовують живцювання. Живцями слугують частки листків завдовжки до 7 см, які укорінюють у вологому піску.

Значення[ред. | ред. код]

На батьківщині сансев'єрію циліндричну інколи використовують як технічну сировину. З її листя видобувають волокна, з яких тчуть грубі тканини, втім, цьому матеріалу не вистачає гнучкості. У розвинутих країнах цей вид відомий, перш за все, як декоративна рослина, причому вирощують її переважно у кімнатах (у відкритому ґрунті її висаджують у контейнери в краях зі спекотним кліматом). У кімнатному квітникарстві її цінують за оригінальний зовнішній вигляд і невибагливість. Довге листя дорослих особин інколи заплітають у косу, а кінчики фарбують. Відомо декілька сортів з дещо зміненими пропорціями листків, наприклад, 'Boncel', чиї листки нагадують роги бика.

Sansevieria cylindrica 1.jpg
Sansevieria cylindrica var. patula.jpg
Sansevieria cylindrica var. patula 'Boncel'.jpg
RFE06 141.jpg
Сансев'єрія циліндрична укупі з алое. Видно характерні відмінності між двома сукулентами: у сансев'єрії рівні листки із засохлими кінцями, а в алое — загострені по краю із соковитими кінчиками.
Сансев'єрія циліндрична форми патула (Sansevieria cylindrica var. patula).
Сансев'єрія циліндрична сорту 'Boncel'.
Бордюр із сансев'єрії циліндричної.

Таксономія[ред. | ред. код]

Перший науковий опис цього виду здійснив Венцеслас Боєр у 1837 році, Вільям Джексон Гукер у 1859 році відніс його до роду сансев'єрія. Пізніше були спроби переглянути систематичне положення сансев'єрії циліндричної, її відносили до родів Acyntha і кордиліна, однак обидва ці систематичних погляди не підтвердились. За відомостями сайту The Plant List для цього таксону існують наступні синоніми:

  • Acyntha cylindrica (Bojer ex Hook.) Kuntze
  • Cordyline cylindrica (Bojer ex Hook.) Britton
  • Sansevieria angolensis Welw. ex Carrière
  • Sansevieria cylindrica var. patula N.E.Br.
  • Sansevieria livingstoniae Rendle


Джерела[ред. | ред. код]

  1. Sansevieria cylindrica Bojer ex Hook.. The Plant List. Процитовано 31 серпня 2019. (англ.)