Система електронних платежів Національного банку України
Систе́ма електро́нних платежі́в Націона́льного ба́нку Украї́ни (СЕП) — загальнодержавна платіжна система, яка створена Національним банком України і забезпечує здійснення розрахунків із застосуванням електронних засобів приймання, оброблення, передавання та захисту інформації. Учасниками системи міжбанківських розрахунків Національного банку України можуть бути банки-резиденти, Державна казначейська служба України та інші суб'єкти, визначені законодавством, за умови дотримання вимог, встановлених Національним банком України.
Про систему[ред. | ред. код]
Система електронних платежів — власність Національного банку України, вона забезпечує розрахунки між банківськими установами в національній валюті України. СЕП базується на повністю безпаперовій технології і передаванні електронних повідомлень через власну телекомунікаційну систему Національного банку.
СЕП забезпечує високий рівень безпеки і надійності переказу коштів між банками та обслуговує 97 % міжбанківських платежів у державі, тому вона визнана системно важливою платіжною системою України.
СЕП належить до системи валових розрахунків у режимі реального часу (за міжнародною класифікацією – RTGS) і дає змогу відправляти платежі в одному з двох режимівː реального часу та файловому. В режимі реального часу кошти потрапляють на рахунок банка-отримувача миттєво; у файловому режимі час проходження платежу від банка-відправника до банка-отримувача в середньому складає від 10 до 20 хвилин.
Національний банк України є власником і оператором СЕП, забезпечує розроблення, удосконалення та експлуатацію програмно-технічних комплексів системи та засобів захисту інформації, розробляє відповідну нормативну базу. НБУ гарантує надійність і безпеку СЕП. НБУ відповідає за нагляд над платіжною системою.
Порядок функціонування системи електронних платежів Національного банку України, прийняття і виключення з її членів, проведення переказу за допомогою цієї системи та інші питання, пов'язані з діяльністю системи електронних платежів Національного банку України, визначаються Національним банком України.
Необхідною умовою для проведення переказу через систему електронних платежів Національного банку України є встановлення банком кореспондентських відносин з Національним банком України шляхом відкриття кореспондентського рахунку в Національному банку України.
СЕП створено в 1993 році. Перші платежі через СЕП пройшли 5 січня 1993 року. З 01 січня 1994 року в Україні повністю скасовані паперові та телеграфні авізо у міжбанківських розрахунках.
Система електронних платежів Національного банку України (СЕП) у 2022 році не дивлячись на повномаштабну війну працювала безперебійно. У 2022 році через СЕП здійснено майже 363 млн платежів на суму 133 трлн грн (у 2021 році — 446 млн платежів на суму 57 трлн грн). [1]
Див. також[ред. | ред. код]
Джерело[ред. | ред. код]
Посилання[ред. | ред. код]
- Міжбанківський переказ коштів у СЕП // Банківська енциклопедія / С. Г. Арбузов, Ю. В. Колобов, В. І. Міщенко, С. В. Науменкова. — Київ : Центр наукових досліджень Національного банку України : Знання, 2011. — 504 с. — (Інституційні засади розвитку банківської системи України). — ISBN 978-966-346-923-2.
- Система електронних платежів Національного банку України // Банківська енциклопедія / С. Г. Арбузов, Ю. В. Колобов, В. І. Міщенко, С. В. Науменкова. — Київ : Центр наукових досліджень Національного банку України : Знання, 2011. — 504 с. — (Інституційні засади розвитку банківської системи України). — ISBN 978-966-346-923-2.
- ↑ Кількість операцій через СЕП у 2022 році впала майже на 20% — НБУ. minfin.com.ua (укр.). Процитовано 24 січня 2023.