Платіжна система

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Платі́жна систе́ма — платіжна організація, члени платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

Основа віртуальної системи оплати - це використання грошових замінників; традиційні платіжні системи мають оборотні документи, такі як чеки і документарні акредитиви. З появою комп'ютерів і електронних комунікацій з'явилися велика кількість альтернативних електронних платіжних систем. До них відносяться дебетові картки, кредитні картки, електронні перекази коштів, прямі кредити, прямі дебети, інтернет-банкінг та електронна комерція платіжних систем. Деякі платіжні системи включають в себе кредитні механізми, але це, по суті, інший аспект оплати. Платіжні системи використовуються замість торгів грошових коштів у внутрішніх і міжнародних угодах і складаються з основних послуг, що надаються банками та іншими фінансовими інститутами.

Платіжні системи можуть бути фізичні або електронні, і кожен з них має свої власні процедури і протоколи. Стандартизація дозволила деяким з цих систем і мереж зростати в глобальному масштабі, але все ще є багато продуктів, що орієнтовані на конкретні країни або системи. Приклади платіжних систем, які стали доступними по всьому світу є кредитні карти і мережі банкоматів. Конкретні форми платіжних систем також використовуються для врегулювання фінансових операцій для продуктів на фондових ринках, ринках облігацій, валютних ринках, ринках ф'ючерсів, ринках похідних цінних паперів і опціонних ринках. А також для переказу коштів між фінансовими інститутами, як всередині країни з використанням клірингу і в валових розрахунках (RTGS) системи, так і на міжнародному рівні з використанням мережі SWIFT.

Термін електронна оплата може відноситися тільки до електронної комерції - оплати для покупки і продажу товарів або послуг, що пропоновані через Інтернет- або, в широкому сенсі, до будь-якого типу електронного переказу коштів.

Приклади: China UnionPay, MasterCard, PrivatMoney, PayPal, Western Union та ін.

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Платіжні системи : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В. П. Страхарчук; Нац. банк України. - Л., 1998. - 109 c. - Бібліогр.: 26 назв.
Фінанси Це незавершена стаття з фінансів.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.