Слоновість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Слоновість
Elephantiasis.jpg
Елефантіаз ніг
МКХ-10 B74.0
(ILDS B74.01)
I89
DiseasesDB 4824
eMedicine derm/888
MeSH D004605
Потрет жінки, хворої на слоновість

Слоно́вість, або елефантіа́з, або слоно́ва хворо́ба — хронічне потовщення шкіри та підшкірної жирової клітковини, що супроводжується різко вираженим застоєм лімфи.

Причиною хронічного застою лімфи є багаторазові запалення шкіри та підшкірної клітковини, бешиха, лімфаденіти, метастази рака у регіонарні лімфатичні вузли.

Причиною хвороби може бути паразит Brugia malayi. Інший варіант захворювання — вроджена вада лімфатичної системи, що полягає у закупорці лімфатичних судин або у порушенні циркуляції лімфотока.

Патогенез[ред.ред. код]

У зв'язку з обструкцією відтоку лімфи, в тканинах виникає застій, накопичуються високодисперсні продукти обміну речовин, переважно білкового характеру, які викликають місцеву алергію. Аномальні білкові комплекси набувають характер антитіл, внаслідок чого розвиваються аутоімунні реакції. На початку захворювання в тканинних екстрактах виявляється велика кількість розчинного коллагену та виділяється значна кількість глобулінів. Вважається, що накопичення в прошарках пухкої клітковини білкових речовин, які надходять з вогнищ ексудації, є основною першопричиною даної хвороби. Білкові речовини не всмоктуються і не відводяться лімфатичною системою в органи утілізації та екскреції. Все це посилює процеси аутоімунізації. Місцеві алергени спотворюють тканинну реактивність, посилюють судинну проникність щодо білків плазми. Виразно порушується функціональний стан капілярів, лімфатичних та венозних судин. Недостатність лімфатичної і венозної систем тісно пов'язані і доповнюють одна одну в складній послідовності патогенетичних механізмів хвороби. Сполучнотканинні прошарки рясно просякаються ексудатом, багатим білками. Внаслідок застійних явищ, накопичення продуктів обміну речовин, аутоімунізації посилено відкладається, а також синтезується колаген. Прогресування явищ колагенізації супроводжується фіброзом і навіть гіалінозом. М'яка слоновість (elephantiasis molle) перетворюється на тверду (elephantiasis durum). Фіброз, що розвивається, викликає механічне стискання ліматичних і кровоносних судин, погіршує резорбцію лімфи з уражених тканин, сприяє ще більшому накопиченню білка.

Симптоми[ред.ред. код]

Вся кінцівка різко збільшується у розмірах за рахунок фіброзу, шкіра потовщується часто з безліччю тріщин і розростанням сосочків, утворюються грубі складки, на окремих ділянках з'являються екзематозні висипання, кірки. На цьому фоні можливе утворення поверхневих некрозів (трофічних виразок) з рясною лімфореєю.

Лікування[ред.ред. код]

На початкових стадіях захворювання застосовують теплові процедури, систематичний легкий масаж, припідняте положення кінцівок, еластичне бинтування. У тяжких випадках рекомендується — оперативне лікування.