Справа Рокотова — Файбишенко — Яковлєва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

«Справа Рокотова — Файбишенко — Яковлєва» — ряд судових процесів в СРСР в 1960-ті роки за звинуваченням Яна Рокотова, Владислава Файбишенко і Дмитра Яковлєва в незаконних валютних операціях[1]. Відповідно до норм прийнятого вже після здійснення злочину і засудження закону засудженні були розстріляні за результатами третього перегляду справи.

Валютник і фарцовщик Ян Рокотов з друзями Владиславом Файбишенко і Дмитром Яковлєвим організував складну систему посередників для скупки у іноземних туристів валюти і закордонних товарів.

У 1960 році КДБ викрив групу, її члени були заарештовані і засуджені до 8 років.

В 1961 році на вимогу Микити Хрущова справа була переглянута, після чого термін ув'язнення збільшений до 15 років, але і такий вирок видався Хрущову недостатнім. 1 липня 1961 року указом «Про посилення кримінальної відповідальності за порушення правил валютних операцій» були внесені зміни в радянське законодавство, після чого вже Верховний суд СРСР здійснив третій перегляд справи[2], в результаті засуджені до страти і були розстріляні. Таким чином страта відбулась «заднім числом» — за законом, прийнятим після вчинення злочину.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • В США існує компанія «Rokotov & Fainberg Jeans», названа на честь радянських валютників[3].

Примітки[ред.ред. код]