Сторонній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Сторонній»
Автор Альбер Камю
Назва мовою оригіналу L'Étranger
Країна Франція
Мова французька
Серія The strange writerd
Жанр роман
Видано 1942
Видано українською Альбер Камю. Вибрані твори — К.: Дніпро, 1991
Перекладач(і) Перепадя Анатоль Олексійович
ISBN ISBN 5-308-00908-2
Попередній твір Міф про Сізіфа
Наступний твір The Misunderstandingd

«Сторо́нній» (фр. L'Étranger; інший варіант перекладу: «Чужий») — дебютний роман французького письменника Альбера Камю. Твір написаний у 1942 році. Є своєрідним творчим маніфестом, що втілив в собі суть пошуку абсолютної свободи — свободи від вузьких моральних норм тогочасної буржуазної культури. Повість написана у своєрідному стилі — короткими фразами в минулому часі. Вона надзвичайно сильно вплинула на більшість французьких і європейських авторів другої половини XX століття.

У творі йдеться про історію якогось Мерсо — француза, що мешкає в Алжирі і скоїв убивство, проте не розкаявся, відмовився захищатися в суді, і зрештою суд призначив йому смертну кару. Відомою є перша фраза книги — «Моя мати померла сьогодні. А може і вчора, не знаю точно».

Сюжет[ред. | ред. код]

Оповідь веде 30-річний француз, що живе в колоніальному Алжирі. Його ім'я є невідомим, але прізвище побіжно згадується — Мерсо. Описано три ключові події в його житті — смерть матері, вбивство місцевого жителя і суд, а також нетривалі стосунки з дівчиною.

На суді Мерсо правдиво заявляє, що спустив курок пістолета «через сонце», чим викликає в залі сміх. На присяжних справляє найбільше враження те, що Мерсо не плакав на похоронах своєї матері, отже, він людина безсердечна і не гідна того, щоб жити.

В останньому розділі книги до камери засудженого до смертної кари Мерсо приходить священник, щоб збудити в ньому віру в Бога. Навідріз відмовляючись акцептувати віру в інше життя, оповідач вперше виходить з напівсонної рівноваги і впадає в шаленство.

Тематика[ред. | ред. код]

У «Сторонньому» прийнято бачити творчий маніфест Камю, його проповідь абсолютної свободи. Людське існування представлено в повісті як ланцюжок випадковостей, що практично не залежать від волі суб'єкта, який пристосовується, як може, до пропонованих умов. Книга просякнута африканським сонцем, яке і виступає справжнім вбивцею: злочин Мерсо, здається, викликаний випадковою грою світла і сонця у нього в очах.

Камю говорив, що його самотній герой воліє вести приватне життя, якому не чужі чуттєві насолоди, на краях суспільства. Він закоханий у сонце і не терпить тіней[1]. Не бажаючи обманювати присяжних, Мерсо погоджується померти за правду: «єдиний Христос, якого ми заслуговуємо»[2]. Його вина в тому, що він не грає за нав'язаними йому правилами, що він відмовляється брехати собі та іншим[1]. Ця відмова грати за чужими правилами і перетворює його в чужинця, «стороннього» для суспільства.

Камю, можна сказати, висловив ідею книги в парадоксальній формі: «У нашому суспільстві будь-хто, хто не плаче на похороні матері, ризикує бути засудженим до смерті»[3].

Літературний стиль[ред. | ред. код]

Повість написана від першої особи короткими ясними фразами у минулому часі. Читач дивиться на події очима Мерсо й з цієї ж причини ототожнює себе з ним. Сухому, безпристрасному стилю Камю після війни наслідували багато письменників як у Франції, так і за її межами. Літературознавці характеризували неминуче, немов в давньогрецькій трагедії, розгортання дії як «новий класицизм», відзначали «раціональний, холоднуватий, дисциплінований стиль» автора-початківця[4].

Екранізації та алюзії[ред. | ред. код]

Кіноадаптації/алюзії[ред. | ред. код]

Прямі екранізації[ред. | ред. код]

Алюзії[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • «Розслідування Мерсо» (2015) Камеля Дауда - це роман, створений на противагу версії Камю, з перспективи арабського чоловіка, описаного як брат убитого. У Камю він згадується лише як "Араб", а в цьому романі його звали Муса, і він був реальним чоловіком, який існував і якого оплакували його брат і мати. Роман увійшов до списку "Видатних книг 2015 року" за версією "Нью-Йорк Таймс".
 • У «Чумі» Камю, опублікованій у 1948 році, Камю згадує про жінку, яка "почала висловлювати свою думку про справу про вбивство, що викликала певний ажіотаж в Алжирі. Молодий комерційний службовець убив алжирця на пляжі".

У піснях[ред. | ред. код]

 • « Killing an Arab », дебютний сингл Cure 1979 року, був описаний Робертом Смітом як «коротка поетична спроба стиснути моє враження від ключових моментів у «l'entranger».[sic] (Сторонній) Альбера Камю». [6]
 • «Ночь короче дня» з однойменного альбому російського хеві-метал-гурту «Арія» 1995 року заснована на зустрічі Мерсо з капеланом у фінальній сцені роману. Пісня співається від першої особи Мерсо і містить рядки: «Крики ненависті будуть моєю нагородою / Після смерті я не буду самотній».
 • Наприкінці «Asa Phelps Is Dead» з альбому «Ghost Stories» гурту «The Lawrence Arms» уривок, у якому Мерсо погоджується зі своєю неминучою стратою, читає Кріс МакКоган.
 • Фольк-виконавець і автор пісень Ерік Андерсен має пісню під назвою «The Stranger (Song of Revenge)», одну з чотирьох пісень, заснованих на творах Камю на його міні-альбомі The Shadow and Light of Albert Camus 2014 року.
 • Третій сингл Tuxedomoon називався «The Stranger» і був перероблений у 1981 році як «L'étranger (Gigue existentielle)» для міні-альбому Suite en sous-sol. Тексти обох версій містять прямі згадки про смерть матері головного героя та очікування, що він заплаче на її похоронах. [7]
 • Перший сингл Avenged Sevenfold " Nobody " з Life Is But a Dream... був натхненний книгою "Сторонній". [8]
 • У першому куплеті «Versailles» з альбому «Aethiopes » Біллі Вудса Вудс прямо згадує про вбивство в книзі: «На цих вулицях жарко, мосьє, я міг би застрелити араба».
 • Турецька рок-пісня «Yabancı» («Незнайомець»), написана та складена Атою Акдагом і виконана Ферідуном Дюзаґачем із Яєю, присвячена однойменному роману Камю. Рядки з пісні: «Дні не роблять прогрес, втратили імена, Все одно / Я постукав у двері лиха / Я сторонній, що вбиває для іншого». Пісня увійшла в альбом “10'a Özel”, який вийшов у 2019 році.

Комп'ютерні ігри[ред. | ред. код]

 • Limbus Company, [9] інді-рольова гра в жанрі жахів від південнокорейського розробника Project Moon, яка вийшла у 2023 році. Мерсо є одним із дванадцяти ігрових персонажів і значною мірою натхненний Мерсо з L'Étranger. Він перефразовує цитату "Aujourd'hui, Maman est morte. Ou peut-être était-ce hier, je ne sais pas." з L'Étranger у проморолику свого персонажа. Пізніше цитату було змінено на "Aujourd'hui, j'ai tué maman. Ou peut-être était-ce hier." (Сьогодні я вбив маму, а може, це було вчора) через проблеми з авторськими правами.

Українські переклади та видання[ред. | ред. код]

1989 р. — Сторонній, перекладач Анатолій Перепадя:

 • Камю, Альбер. Сторонній. Чума. Падіння. Роман і повісті. Вигнання і царство. Оповідання. Пер. з фр. Вибрані твори. К.: «Дніпро», 1989.
 • Камю, Альбео. Сторонній. Чума. Падіння. Вигнання і царство. Проза. Бунт в Астурії. П'єса. Пер. з фр. Твори у 3-ох томах. Х.: «Фоліо», 1994.
 • Камю, Альбер. Сторонній/Пер. з фр.//Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: Новели, повісті, притчі (Посібник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів). — К.: «Навчальна книга», 2002.

2019 р. — «Чужий», перекладач Петро Таращук (Харків, вид-во «Фоліо»).

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б A. Camus. Œuvres complètes. V. 1. Gallimard, 2006. P. 215.
 2. Tatyana Ogarkova. Une autre avant-garde. Peter Lang, 2010. ISBN 9783039118069. Page 452.
 3. A. Camus. Œuvres complètes. V. 1. Gallimard, 2006. P. 215.
 4. Д. В. Затонский. Искусство романа и XX век. М., Худ. лит-ра, 1973. Стр. 510.
 5. Jacob's Ladder. Internet Movie Script Database (IMSDb). Архів оригіналу за 1 April 2022.
 6. Inspirations. Cure News (11). October 1991.
 7. Tuxedomoon - l'Etranger Lyrics. Архів оригіналу за 3 November 2019. Процитовано 3 November 2019.
 8. Bell, Sadie (14 March 2023). Avenged Sevenfold announce new album Life Is But a Dream, their first release in years. Alternative Press. Архів оригіналу за 24 July 2023. Процитовано 4 December 2023.
 9. Limbus Company

Див. також[ред. | ред. код]