Ступка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ступа)
Перейти до: навігація, пошук
Ступка із мармуру
Ступка із бронзи

Сту́па (заст. «мущи́р») — товстостінний посуд, в якому за допомогою товкача подрібнюють харчові продукти, гірські породи, лікарські препарати тощо.

Слово ступка походить від старовинного слова ступати — переставляти ноги з місця на місце[Джерело?].

В ужитку[ред.ред. код]

Виготовляють з металу, дерева, каменю. В ній товчуть часник чи цибулю, заправку з товченого сала для борщу та юшок, рибу чи м'ясо на товченики, подрібнюють печінку.

Ко́вганка (розм. «салотовка») — ступка для товчіння сала. У народі жартували: «Ковганка — салу переводчиця».

У гірництві ступки застосовують при підготовці лабораторних проб руд, вугілля тощо до аналізу.

Ножна ступа[ред.ред. код]

Ножна ступа складається з горизонтального масивного обапола, а частіше з обрубаного коріня дерева з видовбаною в ньому заглибиною, в яку входить товстий міцний товкач, приправлений до кінця коромисла, на другий кінець коромисла спирається нога того, хто товче, а точку опіру між товкачем та серединою коромисла дає перекладина між двома продовжними брусами, що йдуть од ступи горизонтально.

Інше[ред.ред. код]

  • Мортира — тип гармати для ведення навісного вогню, назва якої походить від нід. mortier — «ступка». Слово «мущир» має те ж саме походження: від пол. mażdzierz або угор. mozsár, похідних від лат. mortarium[1].

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Інструменти Це незавершена стаття про інструмент, прилад або пристрій.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Примітки[ред.ред. код]

  1. (укр.) Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 3: Кора — М / Укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 1989. — 552 с. ISBN 5-12-001263-9