Суб'єктивність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Суб'єктивність — це ставлення до чого-небудь, певне особистими поглядами, інтересами або смаками суб'єкта; відсутність об'єктивності.

Кваліа[ред.ред. код]

Суб'єктивність може ставитися до конкретної, відмінною від інших інтерпретації будь-якого аспекту досвіду. Досвід завжди є унікальним для людини, що відчуває його, його кваліа, які існують тільки у свідомості цієї людини. Хоча джерело досвіду, як вважається, «об'єктивний» і доступний для кожного, (як, наприклад, кожному доступна довжина хвилі конкретного променя світла), досвід сам по собі доступний тільки для суб'єкта (якість світла - його колір).

Суб'єктивність часто зустрічається в теоретичних побудовах, вимірах і концепціях, проти волі тих, хто намагається бути об'єктивним, і в більшості областей метою є питання видалення суб'єктивності з наукових або математичних тверджень і експериментів. У багатьох наукових галузях, таких як фізика, біологія, інформатика, хімія намагаються усунути суб'єктивність зі своєї методології, теорії і результатів, і це сьогодні складає значну частину процесу дослідження в цих областях.

Незважаючи на це, суб'єктивність є єдиним способом, за допомогою якого ми пізнаємо світ, математично, науковими методами чи іншим способом. Ми поділяємо суб'єктивність на загальнолюдську та індивідуальну, і всі теорії і філософські концепції, які формують наше розуміння математики, науки, літератури, будь-яке поняття, яке ми маємо про світ, засноване на загальнолюдської або індивідуальної точці зору. Суб'єктивність всередині нас є тільки істиною, незважаючи на припущення про суб'єктивність «істини», яке ми робимо. Створення світогляду всередині нас є суб'єктивним, поряд з існуванням концепції відкриття або створення ідей.

Цей термін протиставляється поняттю об'єктивності, яке використовується для опису загальнолюдського уявлення Всесвіту в тому вигляді, як вона є, з позиції, вільної від людського сприйняття і впливу, без загальнолюдського культурного втручання, минулого досвіду і незалежно від очікуваного результату.