Схема Чуа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Малюнок 1. Еквівалентна схема для кола Чуа, що складається з лінійних пасивних елементів: котушки індуктивності (L), провідника (R) і двох конденсаторів (C1, C2), а g — нелінійний елемент званий діодом Чуа. У класичному варіанті пропонуються такі значення елементів: L = 1/7 Гн; G = 0,7 См; C1 = 1/9 Ф; C2 = 1 Ф.

Схема Чуа або коло Чуа — найпростіше електричне коло, що демонструє режими хаотичних коливань. Була запропонована професором Каліфорнійського університету Леоном Чуа[en] в 1983 році. Схема складається з двох конденсаторів, однієї котушки індуктивності, лінійного резистора і нелінійного резистора з від'ємним опором (зазвичай званого діодом Чуа).

Математична модель[ред. | ред. код]

Систему рівнянь для кола, зображеного на малюнку 1, можна отримати використовуючи перше правило Кірхгофа і формулу для напруги на котушці індуктивності:

де і — напруги на ємностях, — струм через котушку індуктивності, — кусково-лінійна функція, що характеризує діод Чуа, визначена як

Малюнок 2. Вольт-амперна характеристика діода Чуа. Також показана навантажувальна пряма, від перетину з якою утворюються три точки рівноваги d, 0 −d

Ця нелінійна функція подана графічно на рисунку 2: крутина внутрішньої і зовнішньої ділянок становить Ga і Gb відповідно; при цьому точки ±Е відповідають зламам на графіку.

Виконаємо такі заміни на безрозмірні коефіцієнти:

Основна система рівнянь запишеться у вигляді

де

Режими роботи[ред. | ред. код]

Малюнок 3. Комп’ютерна модель схеми Чуа за 100 секунд, видно хаотичний атрактор типу "подвійний завиток"
Малюнок 4. Атрактор Чуа для різних значень параметра α

Схема Чуа виявляє хаотичні режими коливань в досить вузькій області параметрів.

Осцилятор Чуа[ред. | ред. код]

Термін «Осцилятор Чуа» використовується для розгляду кола Чуа з урахуванням активного опору котушки індуктивності L. Дана схема має ще більше число різноманітних режимів і може бути реалізована практично (малюнок 5).

Малюнок 5. Практична схема осцилятора Чуа. L1 = 8,5 мГн, C1 = 4,8 нФ, C2 = 69 нФ, R = 1,3 кОм

Приймаючи R0 — активний опір котушки індуктивності L, отримаємо систему рівнянь

Легкість практичної реалізації, а також наявність відносно простої математичної моделі робить коло Чуа зручною моделлю для вивчення хаосу.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]