Теорія хаосу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тео́рія хао́су — підрозділ математики та фізики, який займається дослідженням систем, динаміка яких, за певних умов, значною мірою залежить від початкових умов, що робить довгострокове прогнозування неможливим. Через те що, з одного боку, динаміка поведінки таких систем відповідає законам фізики, а, з іншого, виглядає нерегулярною, вона називається детермінованим хаосом. Хаотичні системи є нелінійними динамічними системами. Як приклад можна назвати ефект метелика для погоди, турбуленцію, кругообіг капіталу, певні процеси утворення візерунків, такі як ерозія, нейромережі, та, нарешті, поведінка людини та динаміка суспільства[1].

Розвиток теорії хаосу супроводжувався значним інтересом. Але, на жаль, пов'язані із нею, часто перебільшені, сподівання, не вдалось справдити. Через це, популярного серед широкого загалу поняття Теорія хаосу у фахових колах швидше уникають. Серед основних результатів досліджень, є побудова певних універсальних структур та принципів в очевидно нерегулярній поведінці хаотичних систем, як, наприклад подвоєння періоду при переході в хаос, і, так звані, дивні атрактори.

В основу теорії хаосу лягли, серед інших, роботи Анрі Пуанкаре, Едварда Лоренца, Бенуа Мандельброта, Бориса Чирікова, Якова Синая та Мітчела Файгенбаума.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Чепа М.-Л. А. П'ять великих таємниць історичної психології. — К.: Ред. загальнопед. газет, 2005. — 128 с.

Література[ред.ред. код]

  • Сугаков В. Й. Основи синерґетики. — К.: Обереги, 2001. — 287 с.
  • Гринченко В. Т., Мацыпура В. Т., Снарский А. А. Введение в нелинейную динамику: Хаос и фракталы. — М.: URSS, 2010. — 280 с.
  • Данилов Ю. А. Лекции по нелинейной динамике. — М.: Постмаркет, 2001. — 184 с.
  • Кроновер Р. М. Фракталы и хаос в динамических системах. — М.: Техносфера, 2006. — 488 с.
  • Петерс Э. Хаос и порядок на рынках капитала. — М.: Мир, 2000. — 333 с.
  • Шустер Г. Детерминированный хаос. Введение. — М.: Мир, 1988. — 248 с.

Посилання[ред.ред. код]

  • Chaosforschung — Сторінка з німецькомовної вікіпедії.

Див. також[ред.ред. код]