Та марбута

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арабське письмо
ا    ب    ت    ث    ج    ح
خ    د    ذ    ر    ز    س
ش    ص    ض    ط    ظ    ع
غ    ف    ق    ك    ل
م    ن    ه    و    ي
Історія[en]Транслітерація[en]
ЦифриЧисла[en]
Інші знаки та літери
Діакритики
ГамзаТанвінШадда
Та марбута ة‎Аліф максура ى‎
Лам-аліф لا‎‎
Сонячні та місячні літери
Додаткові літери
پ‎    ټ    چ‎    څ    ځ    ډ    ژ‎    
ړ    ږ    ښ    ڤ    گ‎    ڭ    ڼ    

Та марбута (араб. تاء مربوطة‎‎‎‎‎‎; та̄’ марбӯт̣а) — позаабеткова арабська літера. Має вигляд га з двома крапками зверху. Займає лише кінцеву позицію, числового значення не має.

Ізольована форма літери

Свою назву ця літера отримала тому, що вона є графічним варіантом звичайного та, яке має назву та мамдуда «розтягнуте т» ت: якщо з'єднати кінці «розтягнутого т», ми отримаємо та марбуту.

Та (ت) в арабській мові (як і загалом у семітських мовах) є одним із основних показників жіночого роду. При цьому в дієсловах використовують та мамдуда (ت), а в іменах — та марбута. Оскільки та марбута займає лише кінцеву позицію, то ця літера має дві форми: неприєднану — ة (наприклад: كُرَةٌ «м'яч, куля») та приєднану — ـة (наприклад: بَدْلَةٌ «костюм»). Якщо зліва до та марбути приєднується інша літера, то та марбута перетворюється на та мамдуду, наприклад: بَدْلَتُهُ «його костюм».

У неарабських жіночих іменах цю літеру заміняє аліф. Під час мовлення та марбута звучить як [t], а наприкінці виразу — як [h]. (Принаймні, так воно є у формальній вимові, наприклад, у деяких декламаціях Корану. На практиці це [h] зазвичай упускають.)

В юнікоді

[ред. | ред. код]
Юнікод U+0629
Ім'я в юнікоді ARABIC LETTER TEH MARBUTA
HTML ة
ISO 8859-6 0xc9

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]