Тенденція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тенденція і тенденційність (від лат. tendo — направляю, прагну) — можливість тих чи інших подій розвиватися в даному напрямку.

  • визначення в економіці: виявлені в результаті економічного аналізу, що спостерігаються стійкі співвідношення, властивості, ознаки, властиві економічній системі, економіці країни, підприємства, фірми, показниками доходів, витрат, споживання сімей, попиту та пропозиції на ринку товарів і послуг; склалася спрямованість економічних процесів . На основі тенденцій можна робити висновки про хід економічних процесів у майбутньому, прогнозувати економічні показники.
  • визначення в мистецтві: ідейно-емоційне ставлення автора до відображеної дійсності, осмислення і оцінка (приховані або безпосередні) проблематики та характерів, виражені через систему образів. У такому розумінні Тенденція — органічна частина художньої ідеї, її ціннісний аспект і властива всякому художньому творові. Як синонім Тенденція нерідко вживають поняття пафосу.

У більш вживаною і вузькому значенні тенденцією називають соціальну, політичну, морально-ідеологічну пристрасть, намір художника, вільно чи мимовільно, але відкрито самовиразитися.

Поняття тенденції та тенденційності стають тотожними в середині 19 століття, тобто в період зрілості реалізму і одночасно — перших ознак натуралізму.

Джерела[ред.ред. код]